آب در کشکان بزرگ‌ترین رودخانه لرستان جاری شد
آب در کشکان بزرگ‌ترین رودخانه لرستان جاری شد
معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای لرستان از جاری شدن آب در بزرگ‌ترین رودخانه لرستان خبر داد و گفت: حیات دوباره به کشکان بازگشت.

به گزارش گفتار ما ۲۴، احمد گودرزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق گزارش سازمان هواشناسی تا ۲۵ دی‌ماه امسال ۱۷۴ میلی‌متر بارندگی در لرستان داشته‌ایم که این رقم نسبت به سال گذشته سه درصد و نسبت به بازه زمانی بلندمدت ۱۹ درصد کاهش داشته است.

وی با تأکید به اینکه بارش‌های فصل پاییز و دی‌ماه امسال تأثیر چندانی روی منابع آبی لرستان نداشته است، افزود: کمتر از ۱۰ میلیون مترمکعب به حجم آب مخزن سدهای این استان افزوده شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه نمی‌توان اثر بارش برف را در سدهای مناطق سردسیر این استان تا هنگام ذوب‌شدن برآورد کرد، عنوان کرد: در وضعیت منابع آب زیرزمینی نیز شاهد تغییر چندانی نیستیم.

وی با بیان اینکه امیدوار به بارش‌ها در بازه زمانی اکنون به بعد و به‌‍ویژه فصل بهار هستیم، بیان کرد: بارندگی این فصول به‌طور معمول اثرات خوبی بر منابع آب سطحی و زیرزمینی دارد.

گودرزی بارندگی فصل بهار لرستان را در سال گذشته بسیار اندک دانست و گفت: این وضعیت به شدت خشک‌سالی دامن زد و باعث افت منابع آبی شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای لرستان سال‌های ۱۴۰۰، ۱۳۹۹ را جزو سال‌های بسیار خشک در  این استان برشمرد و تأکید کرد: خشک‌سالی همچنان تداوم دارد.

گودرزی با اشاره به وضعیت آبدهی کشکان اظهار داشت: این رودخانه بزرگ‌ترین رودخانه لرستان است که در تابستان امسال به‌طور کامل خشک شد و هم‌اکنون دارای آبدهی بوده که البته این میزان نیز به‌دلیل عدم برداشت از آب کشکان است.