آموزش بکاپ گیری از اطلاعات گوشی اندروید
آموزش بکاپ گیری از اطلاعات گوشی اندروید

بکاپ گرفتن از گوشی اندروید یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید قبل از تغییر گوشی اندرویدی انجام دهید. بدین ترتیب خیال شما از بابت امنیت اطلاعات راحت شده و به سادگی می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را روی گوشی جدیدتان انتقال دهید. اما ضرورت بکاپ گرفتن از اطلاعات گوشی تنها به […]

بکاپ گرفتن از گوشی اندروید یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید قبل از تغییر گوشی اندرویدی انجام دهید. بدین ترتیب خیال شما از بابت امنیت اطلاعات راحت شده و به سادگی می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را روی گوشی جدیدتان انتقال دهید. اما ضرورت بکاپ گرفتن از اطلاعات گوشی تنها به زمان تغییر گوشی تلفن همراه محدود نمی شود و شما باید همیشه به کمک راهکارهایی که ارائه شده، برای پشتیبان گیری از اطلاعات مهم و حساس گوشی تلفن همراه خود اقدام نمایید. بدین ترتیب اگر اتفاقی برای گوشی شما افتاد و به هر دلیلی دیگر به آن دسترسی نداشتید، می توانید با خیال راحت از backup گرفته شده استفاده نمایید. می خواهیم روش های مختلف بکاپ گرفتن از گوشی های اندروید را به شما بگوییم تا بتوانید اطلاعات گوشی اندرویدی خود را در فضای مناسب دیگری ذخیره کنید.

نحوه بکاپ گیری از اطلاعات گوشی اندرویدی

در گوشی تلفن همراه اندرویدی به طور کلی قابلیت هایی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا به کمک آنها از اطلاعات مورد نظر خود بکاپ بگیرید. از جمله این روش ها می توان به سه راهکار بکاپ گیری موبایل زیر اشاره نمود:

 • پشتیبان گیری از اطلاعات روی اکانت گوشی اندرویدی
 • بکاپ گرفتن از گوشی اندروید با گوگل درایو
 • چگونگی بک آپ گیری روی مموری کارت

در ادامه به شکلی دقیق تر به بررسی روش های مختلف بکاپ گرفتن از گوشی اندروید خواهیم پرداخت.

۱٫ پشتیبان گیری از اطلاعات روی اکانت گوشی اندرویدی

اولین روشی که می توانید از آن برای بکاپ گرفتن از گوشی اندرویدی استفاده نمایید، پشتیبان گیری روی اکانت گوشی است. در اکثر گوشی های اندروید شما این امکان را دارید که یک اکانت به نام خود تعریف نمایید و به کمک آن از امکانات و قابلیت های ویژه ای بهره ببرید که یکی از آنها تهیه بکاپ از اطلاعات روی این اکانت است. با انتخاب این گزینه شما این امکان را خواهید داشت که از تنظیمات اعمال شده در گوشی تلفن همراه خود نیز یک بکاپ تهیه نمایید. ممکن است مسیری که برای backup گرفتن از گوشی اندروید روی گوشی ها و نسخه های اندروید مختلف دنبال می کنید، کمی متفاوت باشد. اما در این مقاله ما نحوه پشتیبان گیری سامسونگ را به عنوان یک نمونه به شما آموزش خواهیم داد. در همین راستا شما باید:

 1. در اولین گام شما وارد بخش Settings یا همان تنظیمات گوشی تلفن همراه اندرویدی خود شوید.
 2. سپس از میان گزینه های مختلفی که نمایش داده می شود، گزینه Accounts and backup را انتخاب نمایید.
  پشتیبان گیری سامسونگ
 3. حال در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود روش های مختلف backup گرفتن از گوشی اندروید قابل مشاهده است که باید همانند تصویر زیر در این مرحله گزینه Back up data قرار گرفته در زیر منو Samsung Cloud را انتخاب نمایید.
  روش بکاپ گرفتن از گوشی اندروید سامسونگ
 4. در این مرحله یک لیست از بخش های مختلفی که می توانید از آنها بکاپ بگیرید، نمایش داده می شود مثل:
  • گزارش تماس ها
  • پیامک ها
  • مخاطبین ذخیره شده روی تلفن همراه
  • تقویم و زمان بندی های تنظیم شده
  • هشدارها
  • تنظیمات تلفن همراه
  • تنظیمات صفحه اصلی گوشی

  که باید تیک قسمت های مورد نظر خود را فعال کرده و در نهایت گزینه Back up را لمس نمایید.
  بکاپ گرفتن از گوشی اندروید

 5. بدین ترتیب فرآیند پشتیبان گیری از اطلاعات گوشی اندرویدی شما آغاز می شود و در نهایت یک نسخه بکاپ از آنها روی فضای ابری اختصاص داده شده به اکانت گوشی شما ذخیره می شود.
  backup گرفتن از گوشی اندروید

این بکاپ در زمان هایی که قصد دارید اطلاعات گوشی تلفن همراه خود را به یک گوشی از همان برند انتقال دهید یا قصد بازگردانی اطلاعات بعد از فلش یا روت کردن دارید، بسیار کمک کننده خواهد بود. برای بازگردانی بکاپ از طریق اکانت گوشی تنها کافی است اکانت خود را دوباره روی گوشی تلفن همراه خود تعریف نمایید.

۲٫ بکاپ گرفتن از گوشی اندروید با گوگل درایو

روش دومی که می توانید از آن برای بکاپ گرفتن از گوشی اندرویدی استفاده نمایید، بک آپ گیری در گوگل درایو است. این نوع از بکاپ گیری از نظر کارکرد شبیه به پشتیبان گیری روی اکانت گوشی است. تفاوتی که در این بین احساس می شود بدین صورت می باشد که با این گزینه اطلاعات شما در حساب گوگل ذخیره می شود و شما می توانید از طریق آدرس جیمیل خود و به کمک برنامه Google drive فعال روی گوشی تلفن همراهتان این اطلاعات را بازگردانی نمایید. به منظور بک آپ گیری در گوگل درایو شما باید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. وارد قسمت settings یا تنظیمات گوشی تلفن همراه خود شوید.
 2. سپس منو Accounts and backup را انتخاب نمایید.
  پشتیبان گیری سامسونگ
 3. حال گزینه Back up data قرار گرفته در بخش Google Drives را لمس نمایید.
  بکاپ گیری از اطلاعات گوشی با گوگل درایو
 4. در این مرحله از فرآیند بکاپ گرفتن از گوشی اندروید به کمک گوگل درایو صفحه جدیدی برای شما باز می شود که از طریق آن می توانید تنظیمات مربوط به Backup گیری را مدیریت کنید. اطلاعاتی که می توانید در این قسمت آنها را مدیریت کنید، عبارتند از:
  • Back up to Google Drive: با استفاده از این گزینه شما می توانید تعیین کنید که تمایل دارید از اطلاعات گوشی تلفن همراهتان روی حساب جیمیل متصل به گوگل درایو بکاپ تهیه شود یا نه. اگر می خواهید از این روش برای بکاپ گرفتن از گوشی اندروید استفاده کنید باید این گزینه در حالت روشن باشد.
  • Account: این امکان برای شما فراهم می شود تا حساب جیمیل مورد نظر یعنی محل ذخیره بکاپ را انتخاب نمایید.
  • Google Photos: اگر می خواهید تصاویر و ویدیوهای شما نیز طی فرآیند بکاپ گیری روی گوگل ذخیره شود باید این گزینه را به حالت On دربیاورید. بدین ترتیب تصاویر و ویدیوها نیز در گوگل فوتوز ذخیره می شود.
  • When to back up: در نهایت نیز از طریق این بخش می توانید تعیین کنید که فرآیند بکاپ گیری تنها در زمان اتصال به وای فای آغاز شود یا در صورت اتصال به دیتای گوشی نیز بکاپ گیری انجام شود. اگر تمایل دارید تنها در زمان اتصال به وای فای بک آپ گیری از گوشی اندروید شما روی گوگل درایو انجام شود باید این گزینه را به حالت روشن در بیاورید.
 5. بعد از اینکه تنظیمات مختلف ارائه شده را مدیریت کردید، در نهایت کافی است دکمه Back up now را لمس نمایید یا فرآیند بکاپ گیری آغاز شود.
  بک آپ گیری در گوگل درایو

بازیابی اطلاعات از گوگل درایو

به منظور مدیریت بکاپ ذخیره شده روی گوگل درایو شما شما باید مسیر زیر را دنبال کنید:

 1. در ابتدا وارد برنامه Google drives فعال روی گوشی تلفن همراه خود شوید.
 2. حال با آدرس جیمیل خود در برنامه لاگین نمایید تا تمامی اطلاعات ذخیره شده روی گوگل درایو متصل به آدرس جیمیل وارد شده نمایش داده شود.
 3. سپس در صفحه اصلی روی علامت سه خط قرار گرفته در بالای سمت چپ صفحه را لمس نمایید.
  پشتیبان گیری سامسونگ
 4. در این مرحله لازم است از میان گزینه های موجود، گزینه Backups را انتخاب نمایید.
  روش بکاپ گرفتن از گوشی اندروید سامسونگ
 5. در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود لیستی از تمامی بکاپ های گوشی تلفن همراه شما از جمله بکاپی که روی گوگل درایو ذخیره کرده اید را مشاهده خواهید کرد.
  بک آپ گیری در گوگل درایو
 6. زمانی که فایل بکاپ مورد نظر خود را لمس کنید می توانید اطلاعات مربوط به بخش های مختلفی که از آنها یک پشتیبان تهیه شده است را به صورت جداگانه مشاهده نمایید. در این قسمت امکان حذف بکاپ یا مراجعه به بخش backup نیز از طریق منوهایی که در عکس زیر نمایش داده شده نیز فراهم شده است.
  امکان مشاهده بکاپ های گرفته شده از اطلاعات واتساپ شما نیز در این قسمت امکان پذیر است. در همین راستا می توانید مقاله آموزش ۳ روش بکاپ گرفتن از چت در واتساپ را مطالعه نمایید.

  backup گرفتن از گوشی اندروید

در نهایت هر زمان که با آدرس ایمیل متصل به گوگل درایو وارد گوشی تلفن همراه خود شوید، می توانید به راحتی در مراحل setup گوشی، بکاپ تهیه شده را بازگردانی نمایید.

مزیتی که بک آپ گیری روی گوگل درایو در مقایسه با بکاپ گیری روی اکانت گوشی دارد این است که شما می توانید از این بکاپ روی هر گوشی استفاده نمایید و تنها به برند فعلی گوشیتان محدود نمی شود. اگر تاکنون برای ساخت ایمیل اقدام نکرده اید، می توانید از آموزش ساخت ایمیل جدید + ویدیو آموزش گام به گام استفاده نمایید

۳٫ چگونگی بک آپ گیری روی مموری کارت

روشی دیگر که می توانید از آن برای بکاپ گیری گوشی اندروید خود استفاده نمایید، بکاپ گرفتن روی مموی کارت است. لازم است در نظر داشته باشید که نحوه استفاده از این روش روی گوشی های مختلف کمی متفاوت است اما اکثر گوشی های اندرویدی این قابلیت را دارا می باشند. در گوشی های سامسونگ برای پشتیبان گیری روی مموری کارت باید:

 1. در اولین گام وارد بخش تنظیمات گوشی تلفن همراه اندرویدی خود شوید.
 2. سپس همانند دو روش قبل، منو Account and backup را انتخاب نمایید.پشتیبان گیری سامسونگ
 3. حال از میان گزینه های موجود در این صفحه باید External storage transfer را انتخاب نمایید.
  پشتیبان گیری از اطلاعات گوشی
 4. سپس صفحه جدیدی برای شما نمایش داده می شود که از طریق آن باید تصمیم بگیرید که می خواهید بکاپ موجود را ریستور کرده یا اینکه یک بکاپ جدید روی کارت حافظه گوشی تلفن همراه خود ذخیره نمایید. در این مرحله شما باید روی گزینه backup ضربه بزنید تا امکان تهیه بکاپ روی مموری کارت نیز فراهم شود.
  روش بکاپ گرفتن از گوشی اندروید سامسونگ

در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش ما بر این بوده تا شما را با روش های مختلف بکاپ گرفتن از گوشی اندروید آشنا کنیم. با استفاده از این روش ها می توانید به راحتی از تمامی اطلاعات گوشی تلفن همراه خود مثل تصاویر، ویدیوها، تنظیمات، مخاطبین و… یک بکاپ تهیه کنید و در زمان نیاز از آن استفاده نمایید. لازم است در نظر داشته باشید که ممکن است مسیری که برای پشتیبان گیری از اطلاعات گوشی در نسخه های اندروید مختلف یا انواع برندهای گوشی باید دنبال کنید کمی با هم تفاوت داشته باشند، اما در نهایت در اکثر گوشی های اندرویدی روش های بکاپ گیری عنوان شده ارائه شده است. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا وجود هر نوع ابهامی می توانید از طریق بخش دیدگاه ها با ما در ارتباط باشید.