افزایش تعرفه‌های پزشکی براساس قیمت تمام شده خدمات باشد
افزایش تعرفه‌های پزشکی براساس قیمت تمام شده خدمات باشد
رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌ لرستان گفت: افزایش تعرفه خدمات پزشکی متناسب با تورم نیست و این افزایش باید براساس قیمت تمام شده خدمات باشد.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴ به نقل از ایسنا، علاءالدین شیخی در جمع رسانه های استان اظهار کرد: حضور جامعه پزشکی در تمام حوادث و بلایای طبیعی و هشت سال دفاع مقدس در مقابل دشمن خارجی و اخیراً جانفشانی و ازخودگذشتگی در بحران کرونا که موجب شهادت تعداد زیادی از همکاران شد و علیرغم تمام ناملایمات در زمینه مالیات، تعرفه و توهین‌های رسانه‌ای جامعه پزشکی همواره خود را جدا از مردم نمی‌دانند و در تقابل با منافع جامعه نیستند و خود را شریک آلام مردم می‌دانند.

وی ادامه داد: هرساله شاهد هستیم که اعلام تعرفه خدمات پزشکی با تأخیر انجام می‌شود و علیرغم اینکه براساس قانون اعلام تعرفه‌ها بایستی قبل از پایان سال انجام بگیرد که این نقص قانون محسوب می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌ لرستان اضافه کرد: از طرفی شورای عالی بیمه که تنها یک عضو آن از سازمان نظام پزشکی است برای سال ۱۴۰۲ افزایش ۴۰ درصدی را تصویب کرده که حتی این مقدار هم در حد تورم اعلام شده نیست و مشکلات مراکز خصوصی را حل نمی‌کند و متأسفانه هیئت دولت با گذشت حدود ۱۰ روز از سال جدید اقدام به اعلام افزایش ۲۵ درصدی تعرفه‌های پزشکی کرده که با تورم اعلام شده و رقم ارائه شده توسط شورای عالی بیمه کاملاً منافات دارد و مطمئناً کاهش کیفیت ارائه خدمات درمان را به دنبال دارد.

شیخی گفت: سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکی اعتقاد راسخ دارد که اعلام تعرفه‌ها بایستی براساس قیمت تمام شده خدمات انجام شود و در بخش سرپایی براساس قانون تنها ۳۰ درصد از جیب مردم و ۷۰ درصد بقیه از طرف سازمان‌های بیمه پایه پرداخت شود ولی با این روش عملاً سهم پرداختی بیماران به حدود ۸۰ درصد رسیده و تنها ۲۰ درصد از طرف بیمه پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما جامعه پزشکی هم کاملاً در جریان مشکلات مردم هستیم و معتقدیم که مردم نبایستی دغدغه‌ای در مورد مشکلات درمانی داشته باشند بیمه‌ها در این مورد وظیفه دارند که حداقل ۷۰ درصد هزینه بیماران را در بخش سرپایی پرداخت کنند که عملاً انجام نمی‌گیرد.

رئیس سازمان نظام پزشکی لرستان تصریح کرد: متأسفانه با تورمی که همه شاهد هستیم در هزینه‌های خرید و تعمیر تجهیزات پزشکی، کیت‌های تشخیصی آزمایشگاهی و اجاره محل و هزینه‌های سربار و استهلاک دستگاه‌ها و افزایش حقوق پرسنل به‌زودی شاهد تعطیلی مراکز خصوصی و بیکاری پرسنل خواهیم بود.

شیخی خاطرنشان کرد: بنده به نمایندگی از طرف جامعه پزشکی لرستان خواستار بازنگری در تعرفه اعلامی براساس قیمت تمام شده خدمات و نیز اجرای صریح قانون مبنی بر کاهش پرداخت هزینه از جیب مردم و نقش پررنگ سازمان‌های بیمه در پرداخت ۷۰ درصد هزینه بیماران هستم.