افزایش جمعیت برخی گونه‌های جانوری در لرستان
افزایش جمعیت برخی گونه‌های جانوری در لرستان
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان گفت: بر اساس سرشماری صورت گرفته در مناطق حفاظت‌شده استان، شاهد افزایش جمعیت برخی گونه‌های جانوری در لرستان هستیم.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴، علی سالاروند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بمنظور برآورد جمعیت حیات وحش، بررسی وضعیت حفاظتی گونه‌های تحت حفاظت، اطلاع از زاد و ولد حیات وحش و مقایسه آمار جمعیتی نسبت به سال‌های قبل، سرشماری حیات وحش در مناطق تحت مدیریت و زیستگاه‌های حساس استان صورت پذیرفت.
وی افزود: این سرشماری در مدت یک هفته صورت پذیرفت و یکی از بهترین سرشماری‌های حیات وحش از لحاظ علمی و کیفیت و نحوه برگزاری سرشماری را شاهد بودیم.
سالاروند برنامه‌ریزی و تیم‌بندی مناسب، استفاده از روش‌های علمی، تعیین مسیر دقیق سرشماری، تأمین جیره غذایی و استفاده حداکثری از توان پرسنل در امر سرشماری را از ویژگی‌های این سرشماری‌ها برشمرد و گفت: در طول مدت یک هفته سرشماری حیات وحش شاخص در مناطق تحت مدیریت، شکار و صید ممنوع و زیستگاه‌های حساس استان با تلاش شبانه روزی همکاران صورت گرفت.
سالاروند با اشاره به تنوع زیستی بالای استان عنوان کرد: با توجه به اقدامات خوبی که در خصوص بالا بردن ضریب حفاظت مناطق به لحاظ هوشمندسازی پایش مناطق، فرهنگ‌سازی و برخورد با متخلفین و شکارچیان غیرمجاز به خصوص قبل از هرگونه شکار و صید صورت گرفته خوشبختانه در بررسی اولیه آمارها شاهد افزایش جمعیت برخی گونه‌های جانوری از جمله کل و بز و قوچ و میش در این مناطق هستیم.
وی از گونه‌های کل و بز وحشی، قوچ و میش وحشی، پلنگ، خرس قهوه‌ای و گرگ به عنوان گونه‌های شاخص در مناطق حفاظت شده استان نام برد و یادآور شد: پس از بررسی آمار و اطلاعات در خصوص تعداد، ترکیب سنی و جنسی جمعیت‌های موجود و نیز وضعیت زیستگاه‌ها برای مدیریت بهتر و ارتقا وضعیت موجود برنامه‌ریزی خواهد شد.