این عزم وجود دارد که با مدیرانی که ترک فعل کنند برخورد جدی و بدون تعارف شود
این عزم وجود دارد که با مدیرانی که ترک فعل کنند برخورد جدی و بدون تعارف شود
رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه اراده جدی برای مبارزه با فساد اقتصادی، رانت و …در دستگاه قضائی وجود دارد،گفت: با این موارد بدون اغماض برخورد صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴، حجت‌الاسلام سعید شهواری،در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه اهمیت قلم تا آنجا است که خداوند در آیه ای از قرآن کریم از آن یاد می کند و به آن قسم می‌خورد،اظهار کرد:مطبوعات مایه روشنگری و سازنده افکار عمومی و جهت دهنده اراده و اندیشه مردم هستند.
وی،نقش اصحاب رسانه و مطبوعات در تنویر افکار عمومی را ممتاز دانست و افزود:بخش قابل توجهی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از ضعف اطلاع رسانی است که امید است؛تعامل و همکاری اصحاب رسانه و قلم با دادگستری لرستان در این حوزه و در کاهش آسیب های اجتماعی منشا خیر باشد.
شهسواری،اولویت مجموعه دادگستری لرستان را کاهش اطاله دادرسی، اتقان آرا،کاهش ورودی پرونده‌ها،مجازات جایگزین حبس،کاهش پرونده‌ های معوق و مسن وحمایت از تولید و سرمایه‌گذاری عنوان کرد.
وی اضافه کرد:یکی از موارد دیگری که دادگستری استان به طور جد آن را دنبال می‌کند در رابطه با ترک فعل مدیران است که در این راستا در مدت اخیر چند پرونده بررسی و یک پرونده نیز منجر به صدور رای شده است.
رئیس کل دادگستری لرستان،عنوان کرد:این عزم وجود دارد که با مدیرانی که ترک فعل کنند برخورد جدی و بدون تعارف شود.
شهواری با اشاره به تمرکز قوه قضاییه بر الکترونیکی کردن فعالیت‌ها و خدمات و تسهیل کار مردم،گفت:امروزه ثبت ثنا و فرستادن پیامک با هدف الکترونیکی شدن ابلاغیه‌ها توانسته است رسیدگی به پرونده‌ها را تسریع و در سرعت دادرسی موثر بوده است.
وی با تاکید بر اینکه اراده جدی برای مبارزه با فساد، رانت و …در دستگاه قضائی وجود دارد،گفت:در این رابطه تعارفی وجود ندارد و به طور جدی با این موارد بدون اغماض برخورد صورت می‌گیرد.
رئیس کل دادگستری لرستان در ادامه با بیان اینکه البته باید گزارش‌‌ های ارائه شده توسط مردم مستند و قابل ارزیابی باشد،افزود:مسئله مبارزه با فساد به خصوص فساد اقتصادی در استان جدی است.
شهواری گفت:مأموریت در دادگستری از برنامه محوری به هدف محوری و تحقق رضایتمندی مردم تبدیل شده است.
وی با اشاره به اینکه از سه هزار و ۵۳۲ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان طی سال گذشته رفع تصرف شده است، گفت:همچنین از تغییر کاربری ۴۵۰ هکتار اراضی کشاورزی نیز جلوگیری شده است.
شهسواری با اشاره به اینکه در سال گذشته ۳۷۲ هزار و ۲۷۶ فقره پرونده به دادگستری لرستان وارد شد،گفت:۳۷۷ هزار و ۶۰۵ فقره پرونده در سال گذشته مختومه شد.
وی بیان کرد:در اجرای احکام کیفری نیز تعداد ۵۸ هزار و ۵۱۱ فقره پرونده وارده داشتیم که تعداد ۶۱ هزار و ۱۳ فقره پرونده مختومه شد و عملکرد دادگستری با دو هزار و ۵۰۲ فقره،مثبت بوده است.
شهواری به کاهش ۹ درصدی پرونده‌های مسن در دادگستری استان اشاره کرد و از رضایتمندی ۸۲ درصدی مراجعین به این اداره‌کل،خبر داد.
وی افزود:یکی دیگر از مواردی که در اولویت کار مجموعه قضایی استان لرستان قرار دارد ملاقات‌های عمومی است که در این راستا در سال جاری ۶ هزار مورد ملاقات عمومی توسط مدیران قضایی در مرکز و شهرستان‌های استان انجام شده است.
شهسواری،با اشاره به نقش موثر شورای حل اختلاف برای سازش و کاهش ورودی پرونده‌ها گفت:طی سال گذشته ۱۱۹ هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان بررسی شده که از این میزان ۴۳ درصد منجر به صلح و سازش شده است.
وی‌بر تحقق شعار سال و حمایت از واحدهای تولیدی استان تاکید و گفت:در سال گذشته هیچ واحد تولیدی به دلیل داشتن پرونده قضایی و اجرای حکم تعطیل نشد.