برگزاری سوگواره عاشورایی چلچراغ در بخش های مداحی و نوحه خوانی با هدف الگوسازی و استعدادیابی نسل جوان
برگزاری سوگواره عاشورایی چلچراغ در بخش های مداحی و نوحه خوانی با هدف الگوسازی و استعدادیابی نسل جوان
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان از برگزاری سوگواره عاشورایی چلچراغ در دو بخش مداحی و نوحه خوانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، « اعظم روانشاد » با بیان اینکه دبیرخانه تخصصی نوحه خوانی و مداحی« سوگواره عاشورایی چلچراغ» زیرنظر معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فعالیت خواهد کرد، افزود: نوحه خوانی و مداحی از غنی ترین و کهن ترین سنت های عاشورایی در کشور و استان لرستان هستند که در این راستا دبیرخانه تخصصی نوحه خوانی و مداحی باهدف استعدادیابی و الگوسازی نسل نوجوان و جوان زیر ۳۰ سال اقدام به برگزاری سوگواره عاشورایی چلچراغ نموده است.

وی ادامه داد: سابقه نوحه خوانی و مداحی در وصف امام حسین علیه السلام و واقعه عاشورا در استان لرستان و بین مردم و محلات مختلف این استان، بسیار دیرپاست و همین امر سبب شد که در راستای حفظ و پاسداشت این گنجینه شفاهی و معنوی و همچنین استعدادیابی و الگوسازی این سنت عاشورایی، معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در قالب سوگواره عاشورایی چلچراغ، برنامه انتخاب بهترین کلیپ های نوحه خوانی و مداحی را در دستور کار قرار دهد.

معاون فرهنگی، مطبوعات و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با تاکید بر اینکه نوحه خوانی و مرثیه سرایی در رثای سرور و سالار شهیدان باتوجه به عشق و ارادت ریشه دار مردم لرستان به اهل بیت عصمت و طهارت، بسیار ارزشمند و نیازمند پاسداشت و الگوسازی سازی است، گفت: برهمین اساس سوگواره عاشورایی چلچراغ در این دو بخش آماده دریافت آثار شرکت کنندگان در بخش نوحه خوانی و مداحی می باشد.

‌روانشاد خاطرنشان کرد: دبیرخانه تخصصی نوحه خوانی و مداحی آماده دریافت کلیپ های تصویری شرکت کنندگان در این دو بخش می باشد و آثار برگزیده پس از انتخاب به مرحله نهایی که با حضور داوران برجسته برگزار می شود، راه یافته و مورد تجلیل قرار می گیرد.

وی ادامه داد: شرکت کنندگان در این بخش می توانند آثار خود را در قالب کلیپ تصویری ۵ دقیقه ای تا مورخ ۲۰ مرداد ماه ۱۴۰۲ از طریق پیام رسان ایتا به شماره ۰۹۳۵۹۵۵۴۶۸۶ ارسال نمایند.

معاون فرهنگی، مطبوعات و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت .lorestan.farhang.gov.ir مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است که سوگواره عاشورایی چلچراغ در قالب ۱۴ دبیرخانه تخصصی در سطح استان لرستان ، فعالیت می کند.