تعطیلی پنج شنبه ها در استان لرستان/ شهرام زمانی

به گزارش گفتار ما، قانون با صراحت بر انجام کار کارمندان در شش روز تاکید دارد مگر در شرایط امنیتی و آلودگی های زیست محیطی اما با لحاظ کردن بسیاری از موارد از جمله تهدید استان با ریزگردها، آلودگی هوا، ایجاد نشاط در خانواده ها و افزایش حضور والدین در خانواده و تقویت روحیه کاری […]

زمانیبه گزارش گفتار ما، قانون با صراحت بر انجام کار کارمندان در شش روز تاکید دارد مگر در شرایط امنیتی و آلودگی های زیست محیطی اما با لحاظ کردن بسیاری از موارد از جمله تهدید استان با ریزگردها، آلودگی هوا، ایجاد نشاط در خانواده ها و افزایش حضور والدین در خانواده و تقویت روحیه کاری کارمندان می توان امیدوار بود که این طرح بتواند نظر اکثر مسئولان تصمیم گیرنده را جلب کند.

در ماده ۸۸ قانون باید با  استنادات کارشناسی در شورای مدیریت بحران مطرح شود تا اگر قرار باشد ساعات کاری روز پنجشنبه در دیگر روزها توزیع شود این کار عملیاتی شود که می توان ساعات کاری را تا ساعت۱۶تعریف کرد

با دیدگاهای کارشناسی و مدارک مستند، استان لرستان می تواند مسئولان مرکز را مجاب کند تا تعطیلی روزهای پنجشنبه ها در این استان قطعی شود که در این میان پرسش نامه های توزیع شده بین مسئولان و مراجع ذی صلاح، نظر مسئولان شورای تامین استان، نمایندگان مجلس و در نهایت استاندار لرستان ضروری است.

با موافقت مجلس تعطیلی پنجشنبه ها می تواند سراسری شود طرح” حذف تبصره سه از ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری” در کمیسیون اجتماعی مجلس مصوب شده که بر اساس این تبصره ادارات دولتی روزهای پنج شنبه در تهران تعطیل شدند اما این ادارات در استانها و شهرستانها پنج شنبه ها باز است و این تبصره دست دولت را برای تعطیل کردن روز پنج شنبه در استانها و شهرستانها بسته است.

در این میان جمعی از نمایندگان برای تعطیل کردن پنج شنبه ها در کشور طرح حذف تبصره سه از ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری را ارائه کردند که با تصویب این طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس، تعطیلات در کشور دو روزه شد و دست دولت برای تعطیلی دو روز در هفته در کشور باز گذاشته شد. در حال حاضر روز پنجشنبه در استانهای تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان تعطیل شده است.

۳- مزایای روش پیشنهادی: برای این طرح مزایای بسیاری می توان عنوان نمود که به اختصار به چند نمونه آن اشاره میکنم:

الف)تعطیلی پنجشنبه ها ضرورتی برای کاهش هزینه ها

افزایش میزان آلودگی، مصرف سوخت و انرژِی در استان و ضرورت ایجاد نشاط با تقویت بنیان خانواده و رونق گردشگری ایجاب می کند تا روزهای پنجشنبه در استان لرستان تعطیل شود. بررسی موضوع تعطیلی پنجشنبه ها مدتهاست به صورت پراکنده در برخی محافل دولتی مطرح شده موضوعی که اگر درست ارزیابی و اجرایی شود می تواند پیامدهای بسیار مثبتی برای مردم بویژه کارمندان دولت داشته باشد.

پنجشنبه که می شود احساس میکنی هوا گرفته و دلگیر شده، کارمند که باشی با انگیزه کمتری در اداره حاضر می شوی و از صبح این روز تداعی روز تعطیلی جمعه بیشتر فکرت را به خود مشغول می کند و لحظه شماری می کنی تا ساعت اداری هر چه زودتربه پایان برسد.

اگر کار اداری و دولتی هم که داشته باشی و به تهران بروی که هیچ کاری نمی توانی انجام دهی، در استان هم که باید تا ساعت ۱۲٫۳۰ برای مراجعه به بانک و ۱۳٫۳۰ به ادارات برسی تا بتوانی جواب بگیری، البته با احتساب ساعات تعیین شده برای نماز و نهار و مرخصی ساعتی کارمندان بندرت در روز پنجشنبه می توان کار مهمی را انجام داد و عملا این روز در ادارات با کاهش مراجعه کننده و ارباب رجوع و نیز انگیزه قوی کارمندان برای پاسخگویی مواجه است.

در کنار مشکلات دستگاهای اداری صرفه جویی در هزینه ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است به نظر می رسد کاهش زمان و ساعات کاری غیر مفید کارمندان در روز پنجشنبه ها که به کمتر شدن بار مالی دولت منجر می شود باید در اولویت قرار گیرد.

همچنین با توجه به افزایش آلودگی های زیست محیطی ناشی از فعالیت واحدهای صنعتی و غیر صنعتی ، افزایش تردد در جاده های مواصلاتی، وارونگی هوا، ریزگردها و دهها عامل دیگر که آینده زیست محیطی این منطقه را تهدید می کند پیشگیری از برخی مشکلات آینده با اتخاذ روشها و راهکارهای عملی و اجرایی برای کاهش هزینه ها و آلودگی ها تدبیری است که باید امروز صورت گیرد.

با توجه به اهمیت موضوع ضمن گفتگو با گروههای مختلف جامعه در این گزارش تلاش می کنم تا نقش خود را در راستای بررسی ابعاد منفی و مثبت طرح تعطیلی روزهای پنجشنبه اعلام نمایم  تا گامی در تحقق تصمیمی تاثیرگذار در منافع عمومی و مصلحت های استان برداشته شود.

ب) صرفه جویی درمصرف انرژی :یکی از علت های مطرح شدن موضوع تعطیلی پنجشنبه ها صرفه جویی در مصرف انرژی گاز، برق و سوخت در ادارات و بخشهای مختلف است که می تواند نقش مهمی در کاهش آلودگی های ناشی از رفت و آمدهای بیش از حد نیز داشته باشد.

ج) مفید بودن از لحاظ فرهنگی: نیز باید  به دنبال آن بود تا زمینه حضور خانواده ها در کنار یکدیگر را بیش از پیش فراهم کرد که این کار در استحکام خانواده و کاهش مشکلات ناشی از مشغله زیاد والدین و دوری از یکدیگر و کمرنگ شدن تربیت فرزندان مهم است. با توجه به تعطیلی مدارس در پنجشنبه ها با این تعطیلی می توان شاهد حضور بیشتر خانواده ها در کنار یکدیگر بود که این کار پیوندهای خانوادگی را تقویت می کند که از نیازهای زندگی ماشینی امروز است.

تمدد اعصاب، تجدید قوای روحی و روانی، ایجاد نشاط و شادابی در میان کارمندان، رونق گردشگری را از دیگر نقاط قوت تعطیلی پنجشنبه ها ست باید با برنامه ریزی اصولی برای اوقات فراغت مردم که فرصت بیشتری برای تفریح و سرگرمی خواهند داشت فکری اندیشیده شود تا از این فرصت بهترین را استفاده را برد.

 با توجه تجربه موفق استان های بزرگ در تعطیلی پنجشنبه ها با اجرای این طرح در لرستان شاهدکاهش هزینه های مصرف انرژی خواهیم بود  و میتوان در همه زمینه ها به نتایج مناسبی در استان دست یافت.

ایجاد شادی و نشاط مضاعف در خانواده ها، رسیدگی بیشتر به امور مختلف زندگی، تقویت روحیه کاری در میان کارمندان از دیگر مزایای تعطیلی پنجشنبه ها تلقی می شود.

 پنجشنبه ها کمترین مراجعه به ادارات بررسی ها نشان می دهد که در روزهای پنجشنبه کمترین مراجعه به ادارات و دستگاههای خدمات رسان در استان صورت می گیرد و با تصویب این موضوع خدشه ای به وضعیت خدمات رسانی به مردم وارد نخواهد شد.

د)  زمینه رونق گردشگری با تعطیلی پنجشنبه ها

نقش تعطیلی پنجشنبه ها در رونق گردشگری بسیار تاثیرگذار است با توجه به تعطیلی مدارس در روز پنجشنبه تصویب این موضوع می تواند زمینه مسافرت والدین به داخل و خارج شهرها را که به رونق گردشگری کمک خواهد کرد نیز محقق کند که پذیرایی از مسافران سایر شهرها از نظر اقتصادی نیز برای استان سودمند خواهد بود. ان شاالله با این کار می توان ضمن افزایش روحیه نشاط و شادابی در کارمندان به تحکیم روابط خانواده، صرفه جویی در هزینه ها و انرژی و رونق گردشگری نیز کمک موثری کرد.

ه)کمک به حفظ محیط زیست

با اشاره به افزایش آلایندگی های زیست محیطی و پدیده وارونگی هوا در همه فصول و ایام سال صورت می گیرد اما شدت و ضعف دارد و برخی عوامل آن را تشدید می کند.

با تعطیلی پنجشنبه ها و کاهش حضور کارمندان در دستگاه های اجرایی، خاموش شدن تاسیسات حرارتی، تعطیلی برخی واحدهای صنعتی و نیز کاهش تردد می توان در مسیر سالم سازی محیط زیست و سلامت مردم گام برداشت.

با افزایش تعداد خودروها و آلودگی سوخت بنزین که ۱۰ برابر گازوئیل است در کنار سایر عوامل شاهد حرکت در مسیر نگران کنده ای هستیم که باید در حد امکان عوامل آلاینده را کاهش دهیم.

بررسی ها نشان می دهد در ایام تعطیل میزان آلاینده ها بشدت کاهش می یابد و در صورت تعطیلی پنجشنبه ها فرصت لازم برای پایش هوا توسط عوامل زیست محیطی و منابع طبیعی مانند درختان و فضای سبز بخوبی فراهم می شود. آثار آلودگی هوا در طبیعت ۱۶ برابر سایر عوامل است لذا اقدام لازم برای کاهش آثار زیانبار آن از کارهای مهمی است که نیازمند همکاری همه دستگاه های اجرایی است.

با توجه به حضور کمرنگ دانشجویان در روزهای پنجشنبه در بسیاری از واحدهای آموزش عالی می توان امیدوار بود این اقدام بتواند در کنار کاهش مصرف برق و سوخت، به کاهش میزان آلودگی ها کمک موثری کند. با توجه به تعطیلی این روز در چند استان کشور و موفقیت و اعلام رضایت مسئولان و مردم از این طرح به نظر می رسد این کار در استان باید با قاطعیت و سرعت بیشتری اجرایی شود.

پ) تعطیلی پنجشنبه ها در مسیر اقتصاد مقاومتی

 این کار می تواند جنبه های مثبت و منفی داشته باشد که با توجه به اتفاقاتی که در تهران افتاده و این روز تعطیل شده تاثیر آن در استان کاملا محسوس است و عملا کار خارج از استانی در روزهای پنجشنبه نمی توانیم انجام دهیم و با ادارات و وزارتخانه ها مراودات اداری نداریم.

آمارها نشان می دهد که فعالیت ادارات در پنجشنبه ها کمتر است و کارمندان از مرخصی روزانه و ساعتی در این روز بیشتر استفاده می کنند و کمتر رغبت به کار در دستگاههای اجرایی دیده می شود.

با طرح اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه ها به نظر می رسد تعطیلی پنجشنبه در لرستان  می تواند مفید باشد و رقم های قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی شود.

در کنار تعطیلی مدارس در این روز می توان امیدوار بود که با حضور خانواده ها تربیت کودکان با فراغ بیشتری صورت گیرد و تشکیل حلقه خانواده ها از نظر فرهنگی بسیار مهم و حیاتی است.

در زندگی ماشینی امروز به هر میزان که بتوانیم والدین را در کنار خانواده نگهداریم از آسیب ها کم می شود لذا این جنبه کار بسیار مثبت تلقی می شود.

ت)کاهش مسافرتهای سالانه و مناسبتی

با توجه به نیاز عموم مردم بویژه شاغلان دستگاههای اجرایی و شرکتها به مسافرت برای تجدید روحیه معمولا مردم منتطر تعطیلات چند روزه و مناسبتی هستند تا به سفر بروند

و در بسیاری از مواقع با بروز تعطیلات غیر مترقبه شاهد مسافرتهای بیش از حد و ترافیک سنگین جاده ها هستیم که

ذائقه شیرین سفر را تلخ هم می کند.

اگر پنجشنبه ها تعطیل باشد می توان در طول سال برنامه ریزی مدونی کرد و با توزیع مناسب مسافرتها شاید دیگر شاهد هجوم بیش از حد مردم در تعطیلات سه روزه و یا مناسبتی نباشیم واین کار به کاهش حوادث و روانی مسافرتها در دراز مدت و طول ایام سال کمک موثری کند که ارزشمند است.

۴- اشکالات و معایب روش موجود:

الف)باید تعطیلات رسمی کشور تعدیل شود

در حال حاضر تعطیلات زیادی در تقویم رسمی کشور وجود دارد که اگر پنجشنبه ها نیز به آن اضافه شود باید تعدیلی در سایر مناسبتها صورت گیرد تا به بخشهای مختلف کشور آسیب نزند. هم اینک در زمینه راندمان کاری دستگاه های اجرایی با مشکل مواجهیم و میزان آن در مقایسه با کشورهای پیشرفته پایین است که نباید این موضوع به کاهش بیشتر راندمان کارمندان منجر شود.

ب)کاهش ارتباط بخش خصوصی و دولتی در مواقع لزوم در این روز را از دیگر نقاط منفی این طرح ذکر کرد در بسیاری از کشورهای اروپایی دو روز تعطیلی در روزهای شنبه و یکشنبه و برخی جمعه و شنبه است که اگر روزهای تعطیلی پنجشنبه هم به آن اضافه شود رکود شدیدی در بخش مبادلات تجاری ایران با دیگر کشورها ایجاد خواهد شد.

ت) لزوم آماده باش نیروهای امدادی با توجه به افزایش سفرها نیروهای امدادی از جمله راهداری، هلال احمر، پلیس راه و اورژانس باید نیروهای خود را بسیج کنند و مازاد بر وظیفه روزانه خدمات ارائه کنند و از طریق همین ادارات خدمات رسان یک سری آلودگی های آب و هوا ایجاد می شود که پیامد منفی است.

برای کاهش پیامدهای منفی تعطیلی روزهای پنجشنبه باید برنامه ریزی مناسبی در همه بخشها صورت گیرد تا مردم با آگاهی از همه جوانب با آن برخورد کنند.

ج) تنبلی و رخوت کارمندان

تنها نگرانی و تهدیدی که این طرح را می تواند تحت تاثیر قرار دهد از نظر فرهنگی این است که اگر تعطیلی موجب رخوت و تنبلی در کارمندان شود آسیب رسان خواهد بود. عادت به تعطیلی بیش از حد نباید در مقابل فرهنگ دینی کار که بهترین تفریح است قرار گیرد لذا اگر تعطیلات بیش از اندازه کنترل نشود مخاطره آمیز است و به کاهش راندمان کار منجر خواهد شد که با تدبیر می توان این تاثیر منفی را به تقویت انگیزه کار بیشتر در روزهای بعدی هفته تبدیل کرد.

با رعایت برخی ملاحظات در عملیاتی شدن این طرح می توان تعطیلی پنجشنبه ها را به مصلحت استان دانست.

د) ناهار کارمندان در کنار کاهش برخی هزینه ها که در طرح دیده شده شاید باید به فکر غذای کارمندان نیز بود که هزینه خواهد داشت و بر هم خوردن برنامه غذایی خانواده ها نیز از نقاط منفی کار است لذا انتظار می رود البته با یک برنامه ریزی دقیق میتوان خود کارمند هزینه ناهار خود را فراهم نماید.

۵-مدت نیاز برای اجرای پیشنهاد: براساس آنچه در سایر استانها انجام شده است تعطیلی روزهای پنجشنبه می تواند در یک بازه زمانی سه ماهه به صورت آزمایشی اجرا شده و سپس بازخوردهای آن به دقت مورد بررسی قرار گرفته و برای نهایی شدن آن برنامه ‌ریزی های اساسی شود.

۶- چه افراد یا واحدهایی در اجرای پیشنهاد جدید باید حمایت و پیگیری نمایند:

باید این طرح به صورت دقیق بررسی شود که اگر پنجشنبه ها تعطیل شود و یا نشود چه دستاوردها و اثربخشی و یا ضررهایی برای استان خواهد داشت.

تصمیم نهایی در خصوص تعطیلی روزهای پنجشنبه با استاندار لرستان  است که به نظر می رسد با دیدگاه مردمی این مسئول اجرایی و مزایای زیاد این طرح می توان امیدوار بود کارمندان دولت با تجربه پنج روز کار در هفته فراغ بال بیشتری برای رسیدگی به امور زندگی، حضور در میان خانواده، استفاده از فرصت لازم برای تفریح، سرگرمی، مطالعه، توجه بیشتر به امور دینی و معنوی و انجام کارهای مثبت و تقویت روحیه نشاط و شادابی برای ارائه خدمات بهتر به دولت و مردم پیدا کنند.

برای بررسی تخصصی و کارشناسی این موضوع نیاز به تشکیل  جلساتی با حضور مدیران و کارشناسان ادارات مختلف و دستگاههای خدمات رسان مانند آب، برق، گاز، هواشناسی، محیط زیست و مدیریت بحران استان می باشد تا ابعاد مختلف موضوع مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفته است.

همچنین بر اساس مصوبه هیئت دولت به استانداران اختیار داده شده تا در این زمینه تصمیم گیری کنند که با برنامه ریزی می توان کاهش ساعات ناشی از این روز تعطیل را در سایر روزهای کاری جبران کرد.