حمزه رامین در یادداشتی عنوان کرد:

تلگرام، تیغ دو لبه انتخابات

شاید بارزترین نمود این تأثیر را بتوان کاستن از تبلیغات سنتی و کلیشه ای مبتنی بر نصب پوستر و عکس و دیوار نویسی های همیشگی دانست که در بزنگاه هر انتخابات شهرها را در خود غرق کرده و تا مدت های مدیدی فضای بصری آنها را آلوده و ناپسند جلوه می داد.

به گزارش گفتار ما ۲۴، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی برگزار شد که ابزارهای پیام رسان موبایلی و‌ در رأس همه آنها تلگرام٬ تا حد زیادی فضای انتخابات را از جهات گوناگون تحت تأثیر خود قرار داده بودند.

شاید بارزترین نمود این تأثیر را بتوان کاستن از تبلیغات سنتی و کلیشه ای مبتنی بر نصب پوستر و عکس و دیوار نویسی های همیشگی دانست که در بزنگاه هر انتخابات شهرها را در خود غرق کرده و تا مدت های مدیدی فضای بصری آنها را آلوده و ناپسند جلوه می داد.

این روند مثبت مدیون ابزارهای پیام رسانی است که فضای تبلیغاتی نوینی را فراروی کاندیداهای انتخابات قرار داده و‌ آنها را مجاب کرد تا با بهره گیری از این فضای جدید و در عین حال پربازده و کم هزینه٬ از روش های کلیشه ای گفته شده دست برداشته و طرحی نو دراندازند.

این وضعیت البته مربوط به فضای «پیشا انتخاباتی» بوده و اکنون که موسم تبلیغات و انتخاب به پایان رسیده٬ کاربرد خود را از دست داده است اما نکته مهمی که نباید از آن غافل شد این است که گرچه انتخابات و تبلیغات به نقطه پایانی خود رسیده اما ابزارهای پیام رسان همچنان کاربرد خود را در میان شهروندان حفظ خواهند کرد و این مهم می تواند حکم یک «تیغ دو لبه» را برای منتخبان مردم در خانه ملت بازی کند!

منتخبان محترمی که پیش از انتخابات و در مراحل گوناگون از این ابزارها نهایت استفاده را برده و با کارکردهای بالقوه آنها آشنایی پیدا کرده اند نباید فراموش کنند که در فضای «پسا انتخاباتی» نیز همچنان نیازمند استفاده از این ابزارها هستند و چه بسا کنار نهادن آنها به ضررشان تمام شود.

امروزه با نفوذ وسیعی که گوشی های هوشمند و ابزارهای پیام رسان در میان شهروندان پیدا کرده اند هر شهروند نه تنها می تواند نقش یک ناظر و بازرس قدرتمند را بازی کند بلکه می تواند با حضور در گروه ها و کانال های مختلف مجازی٬ افکار و مطالبات خود را با کمترین هزینه و نگرانی منتشر کرده و بر فضای ذهنی دیگران تأثیر بگذارد. در این میان منتخبین ملت که اکنون در جایگاه «نماینده مجلس» به ایفای نقش می پردازند بیش از هر مسئول دیگری در تیررس نظارت و انتقاد شهروندان خواهند بود و لازم است که در فواصل زمانی منظم و با استفاده از همین ابزارها در میان موکلین خود حضور پیدا کرده و ضمن احترام به گرایشات و عقاید تک تک آنان٬ به سؤالات٬ مطالبات و حتا انتقادات آنان توجه کافی مبذول داشته و در عین حال از نصایح و راهنمایی های آنان نیز بهره بگیرند.

فراموش نکنیم که زمان متوقف نخواهد شد و ۴سال وکالت با سرعتی باور نکردنی خواهد گذشت و‌ موسم یازدهمین انتخابات مجلس نیز فرا خواهد رسید؛ پس شایسته است منتخبین محترم همان گونه که پیش از انتخابات از تمامی ابزارهای ممکن جهت ارتباط با شهروندان بهره می گرفتند اکنون که به لطف خداوند و با رأی مردم به عنوان نماینده آنان انتخاب شده اند نیز همان شیوه را ادامه داده و از پاسخگویی به افکار عمومی نهراسند و در این میان صد البته پاسخگویی مستقیم و بی واسطه با مردم بهترین شیوه ممکن خواهد بود.

* نویسنده و روزنامه نگار