جوامع قومی لرستان یک نهاد اجتماعی زنده و فعال  هستند/ شجاع دریکوند، مشاور استاندار لرستان در امور اقوام
جوامع قومی لرستان یک نهاد اجتماعی زنده و فعال  هستند/ شجاع دریکوند، مشاور استاندار لرستان در امور اقوام

شجاع دریکوند چهره ای کاملا شناخته شده و در عین حال محبوب و تاثیرگذار در بین تمامی گروه ها و تشکل های سیاسی اجتماعی استان لرستان و خصوصا جریان اصلاحات لرستان می باشد. وی که دارای سوابق مدیریتی زیادی در سطح کشور و استان بوده، هم اکنون و در دولت جناب آقای دکتر روحانی بعنوان […]

شجاع دریکوند چهره ای کاملا شناخته شده و در عین حال محبوب و تاثیرگذار در بین تمامی گروه ها و تشکل های سیاسی اجتماعی استان لرستان و خصوصا جریان اصلاحات لرستان می باشد. وی که دارای سوابق مدیریتی زیادی در سطح کشور و استان بوده، هم اکنون و در دولت جناب آقای دکتر روحانی بعنوان مشاور استاندار در امور اقوام مشغول به فعالیت است. حسن خلق، تکریم ارباب رجوع، پاسخگو بودن و درعین حال پیگیری مطالبات مردم از ایشان فارغ از تعارفات مرسوم، شخصیتی مردمی ساخته است. لذا با توجه به فرا رسیدن انتخابات پیش رو که در واقع فصل شکوفایی و اقتدار نظام جمهوری اسلامی در صحنه های داخلی و خارجی ست به سراغ ایشان بعنوان کارشناس مسائل سیاسی اجتماعی رفته و گفتگویی نسبتا کوتاه و صمیمانه برقرار نموده که خدمت تان تقدیم می شود.
– استان لرستان که در واقع جامعه ای سنتی و از لحاظ اقتصادی و سطح درآمد ضعیف می باشد و استانی ست کمتر توسعه یافته، آیا با این اوصاف این ظرفیت را دارد که بحث های بزرگ حزبی چون اصلاح طلبی و اصولگرایی و…. را درآن پیاده کرد و بعبارتی دیگر مردم لرستان اصولا قائل به این دسته بندی های سیاسی و حزبی هستند؟
– ضمن تبریک به مردم شریف لرستان، خصوصا جنوب استان به خاطر اینکه نخبگان جوان آن شهرستان به فکر ایجاد و راه اندازی نشریه آفتاب زاگرس برآمدند و اینکه آرزومندیم حضورشان در جمع رسانه های مطبوعاتی برای منطقه توسعه به دنبال داشته باشد.
بایست عرض کنم سرنوشت هر جامعه ای به تکامل نمی رسد مگر اینکه همه مطالباتش را در جا و مکان خود بررسی کنیم و با تدبیری متناسب برای هر مشکل نسخه ای بکارگیری بشود. من اعتقاد راسخ دارم استان لرستان به لطف انقلاب اسلامی و اینکه مردم این مرز و بوم همپای سراسر کشور حرکت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی داشته و در این زمینه پیشینه ای قوی و تاریخی دارند ولی شاید در مقاطعی عوامل بازدارنده و بی تدبیری باعث گردیده نتایج درخشانی به دست نیاید.
قطعا جامعه سیاسی و اجتماعی لرستان فارغ از کل کشور نبوده و سطح آگاهی جوانان و به روز شدن اخبار، اطلاعات و فاصله گرفتن از تصمیمات سنتی، پیوستن به انجمن ها، مراکز و نهادهای مردمی، اجتماعی، احزاب و…. نشان از زنده بودن و پویایی جامعه لرستان داشته و نبایستی نگران شد، زیرا تا راه مشخص نشود و تا شعار و عمل با هم تلفیق نگردد و صالح از غیر صالح مشخص نشود مردم راضی نمی شوند. بنابراین باهمه مشکلاتی که استان لرستان دارد نمی توان از این قبیل دسته بندی های سیاسی جلوگیری نمود. اما بایستی حدود رعایت شده تا این دسته بندی ها منافع ملی را مورد هجمه قرار ندهد و به جای آرامش و بحث منطقی، منجر به صدمه زدن به افکار عمومی نشده و در یک کلام حق الناس رعایت گردد.
– آیا درد واقعی مردم لرستان در موضوع انتخابات، طرح مباحثی چون جناح بندی های سیاسی ست، یعنی اگر تمام نمایندگان لرستان یا اکثریت آن ها طرفدار حزب و گروه سیاسی خاصی باشند بر روی سرنوشت جامعه لرستان تاثیری دارد؟ یا به نحوی دیگر آیا درد مردم لرستان اظهار نظر کاندید و نماینده در خصوص مسائل سیاسی جهان و یا انتخاب وزیر و ممنوع التصویری فلان شخصیت است؟
– کسانی که بعنوان نمایندگان ملت موفق به اخذ رای مردم می شوند وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارند، نماینده ای که بایست راجع به مسائل جهانی تصمیم بگیرد و یا یک سند ملی را بررسی کند و یا اعتباری را تصویب و یا تکذیب نماید و در خصوص زندگی حال و آینده ی نسل جوان تصمیم سازی نماید اگر غیر حق را مدنظر قرار دهد و به آنچه قول داده عمل نکند قطعا به رای مردم خیانت کرده و در برابر خداوند، مردم و شهداء مسئول است و در برابر کسانی که چند فرزند خود را برای اعتلای این کشور تقدیم انقلاب و اسلام نموده اند بایستی پاسخگو باشد. این مسئولیت بسیار سختی است و بنده انسان های خوبی را شناخته که در دوران نمایندگی شان برای خدمت به مردم شب و روز نداشته و برعکس آن هم کسانی را دیده که فقط نامی از وکالت را بر دوش می کشند. امید می رود با آگاهی و بصیرت مردم در این دوره از انتخابات پیش رو شاهد حضور افراد توانمند و خداترس و تصمیم ساز برای تمام استان لرستان باشیم.
– علت چیست که یک کاندیدی در لرستان وقتی وارد میدان بزرگ انتخابات می شود همزمان خود را منتسب به فلان طایفه و قبیله دانسته و در عین حال برای جلب آرای بیشتر، خود را همزمان منتسب به جناح خاص سیاسی می داند، در صورتی که طایفه و تحزب دو چیز کاملا متضاد بوده، بعبارتی جایی که طایفه و قبیله گرایی وجود داشته باشد تحزب اصلا رشد نخواهد کرد؟
– در این خصوص به ساختار فرهنگی استان لرستان و خصوصا قوانین انتخابات و مشکلات عمومی مردم هر حوزه انتخابیه بستگی دارد. که هرکدام بایستی در جای خود تجزیه و تحلیل گردد. در خصوص ساختار فرهنگی، قطعا هر فردی برای رشد و پذیرفته شدن به محافلی وصل می شود که یکی از این کانون ها حوزه ی محل زندگی ست اگر شمالی یا جنوبی ست، شهری یا روستایی ست، کارمند است یا فرهنگی و دانشگاهی، اولین ارتباط با محیط زندگی کاری و شخصی است و پس از آن به مراکز قدرت، اگر فراتر عمل کند به احزاب و دسته های سیاسی، قطعا مردم استان هم از این قاعده مستثنی و جدا نیستند.
اما در بعضی از استان های کشور موضوع احزاب و در برخی موضوع قومی پر رنگ تر است ولی با توجه به خواسته های نسل جدید این امر فعلا در لرستان قومی و سیاسی ست و بخش اول با نمایش دیگری خود را ارائه می دهد. در نتیجه این موضوع منافاتی با دموکراسی و توسعه نداشته و می توان به جوامع قومی هم بعنوان یک نهاد اجتماعی زنده و فعال نگاه کرد زیرا همه مولفه ها در این نهاد وجود دارد.
معتقدم اگر قوانین انتخابات اصلاح شود که در آن نمایندگان به وظیفه اصلی قانونگذاری عمل کنند و حق دخالت برای انتخاب گذاران و یا پرداخت وام و ایجاد مشاغل شخصی را نداشته باشند بدانیم که انتخابات به سمت صحیح خودش سوق پیدا خواهد نمود و خود منتخبین وقت بیشتری را برای تصمیمات کلان پیدا خواهند نمود آنچه مهم هست این است که ملت و مردم استان لرستان یکپارچه و پرشور به انتخابات اندیشیده و افراد صالح و متفکری را انتخاب نمایند که صلاح کشور و استان در این حضور قدرتمند مردم است. شجاع دریکوند