حلقه های مفقوده زنجیره ارزش تولید انار سیاب، نیازمند توجه ویژه است
حلقه های مفقوده زنجیره ارزش تولید انار سیاب، نیازمند توجه ویژه است
استاندار لرستان گفت: زنجیره ارزش تولید این محصول حلقه های مفقوده زیادی از جمله بسته‌بندی، فرآوری محصولات جانبی و سردخانه‌ها را دارد که هر کدام از آنها نیازمند توجه ویژه است.

به گزارش گفتار ما، فرهاد زیویار در حاشیه جشنواره انار سیاب کوهدشت، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کارگروه بررسی و رفع مشکلات منطقه سیاب با حضور معاون اقتصادی استاندار، فرماندار و مدیران دستگاه‌های ذیربط برگزار شود.

وی ادامه داد: در این کارگروه مطالبات مردم و باغداران این منطقه بررسی و برای رفع مشکلات آنها تصمیم‌گیری شود.

استاندار لرستان ایجاد زیرساخت‌های گردشگری برای رونق و توسعه این منطقه را ضروری دانست و عنوان کرد: هر ساله در فصل برداشت انار شاهد حضور مراجعه کنندگان زیادی از اقصی نقاط و حتی خارج از استان هستیم که این موضوع ضرورت ایجاد زیرساخت‌های گردشگری را در این منطقه دوچندان می‌کند.

زیویار همچنین قدمت تاریخی این منطقه را بخشی دیگر از ظرفیت‌های منطقه سیاب برشمرد و گفت: کتیبه‌های کشف شده در این منطقه قدمت چند هزار ساله آن و حتی وجود میوه انار در سالیان بسیار دور را در سیاب نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: این قدمت نیز یک ظرفیت اساسی است که جای کار دارد.

استاندار ارزش و اهمیت میوه  انار را در ادیان مختلف به ویژه اسلام را بسیار والا دانست و عنوان کرد: این اهمیت و ارزش نشانی از الگوی ایرانی اسلامی این میوه و جایگاه بالای آن را دارد.

زیویار در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت تعامل بخش خصوصی و دولتی برای توسعه ی این انارستان‌ها تاکید کرد و گفت: هیچکدام از این بخش‌ها به تنهایی نمی‌توانند تمام ظرفیت های این بخش را به بار بنشانند و برای آن باید تعامل و همکاری این دو بخش فراهم شود.

وی تصریح کرد: زنجیره ارزش تولید این محصول حلقه های مفقوده زیادی از جمله بسته‌بندی، فرآوری محصولات جانبی و سردخانه‌ها را دارد که هر کدام از آنها نیازمند توجه ویژه است.