خطوط کلی توسعه اقتصادی در شهرستان پلدختر
خطوط کلی توسعه اقتصادی در شهرستان پلدختر
شهرستان پلدختر استان لرستان را بیشتر بواسطه تولید سبزی و صیفی زودرس می شناسیم. به عبارت دیگر، از قدیم الایام کشت سبزی و صیفی مهم ترین راه کسب درآمد و معیشت مردم این شهرستان بوده است. البته مساعدت عامل آب و هوا و در دسترس بودن آب، خود به خود این شیوه معیشت را دیکته کرده است.

دکتر مراد سپهوند، کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان طی یادداشتی که برای گفتار ما ۲۴ ارسال کرده است، نوشت: شهرستان پلدختر استان لرستان را بیشتر بواسطه تولید سبزی و صیفی زودرس می شناسیم. به عبارت دیگر، از قدیم الایام کشت سبزی و صیفی مهم ترین راه کسب درآمد و معیشت مردم این شهرستان بوده است. البته مساعدت عامل آب و هوا و در دسترس بودن آب، خود به خود این شیوه معیشت را دیکته کرده است اما، این شهرستان از پتانسیل های دیگری هم برخوردار است که می توانند با مدیریت صحیح، تبدیل به ثروت و در نتیجه کار و رونق اقتصاد می شوند. در زیر مرور کوتاهی داریم به خطوط کلی یا استراتژی های بلند مدت توسعه شهرستان پلدختر.
۱- از حدود ۱۵ هزار هکتار کشت آبی شهرستان پلدختر، حدود ۹ هزار هکتار یعنی ۶۰ درصد به سبزی و صیفی خصوصا خیار و انواع سبزی اختصاص دارد. تولید کلی این سطح زیر کشت بالغ بر ۱۵ هزار تن می باشد. سبزی و صیفی تولید شده البته به اقصی نقاط کشور روانه می گردد و مردم منطقه تا حدودی از این مزیت اقتصادی بهره مند می شوند اما، استقرار صنایع بسته بندی، تکمیلی و تبدیلی می تواند بر این بهره مندی بیفزاید. در یک نگاه بلند مدت باید این صنایع برای سبزی و صیفی و البته انجیر تولیدی این شهرستان حتما مد نظر قرار بگیرند.
۲- بجز سبزی و صیفی، شهرستان پلدختر می تواند به قطب تولید انجیر و انار و زیتون در استان هم تبدیل شود. انجیر منطقه زیودار که خودش را نشان داده و می تواند توسعه یابد و صنایع بسته بندی و تکمیلی و تبدیلی اش را باید ایجاد کرد. این یک استراتژی است و از نظر آینده نگری توسعه کشاورزی پلدختر حتما باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین آب و هوا و خاک پلدختر مساعد توسعه کشت باغات مثمر انار و زیتون است که ضروری ست به صورت باغات مدرن و با شیوه آبیاری قطره ای به مرور به وجود بیایند.
۳- شهرستان پلدختر از نظر طبیعی، جغرافیایی، آب و هوایی و فرهنگی ویژگی های بارزی دارد که می توانند آن را به قطب گردشگری استان تبدیل نمایند. این هم یک راهبرد بلند مدت است و به طور جد باید مد نظر قرار بگیرد. این یک شعار یا ادعا یا سخن بدون پشتوانه نیست! در شهرستان پلدختر عوامل آب و هوایی، طبیعی و جغرافیایی و انسانی به گونه ای بروز کرده اند که عناصر مهمم برای رونق گردشگری را رقم زده اند. گردشگری شهرستان پلدختر می تواند در دو محور اصلی مواصلاتی پا بگیرد و شکوفا شود و باعث رونق اقتصادی و فرهنگی شود:
الف- محور مواصلاتی خرم آباد- پلدختر(جاده قدیم) این محور یکی از زیباترین چشم اندازهای استان است. وجود حدود ۱۰۰ کیلومتر رودخانه جاری و جاده پر پیچ و خم در دل کوهستان پر صلابت و زیبا به همراه آب و هوای دل نواز از اسفند تا اردیبهشت ماه و جنگل و اراضی سرسبز خود به خود با ما سخن می گویند! سخن از پتانسیل بالا برای تبدیل شدن به قطب گردشگری، به علاوه مردم نجیب این محور و مسیر که عمری ست پذیرای وجود مسافران و گردشگران بوده اند خود یک عزیمت بزرگ است. با وجود این عوامل مثبت و این که بار ترافیک سنگین و خطرناک نیز از این محور حذف گردیده است، حالا نوبت برنامه ریزی برای توسعه سریع توریسم در شهرستان پلدختر است. نباید گذاشت اماکن سیاحتی و امکانات قبلی پذیرایی متروکه شوند. آزاد راه را باید به فال نیک گرفت.کاهش ترافیک، ضریب اطمینان و امنیت و رفاه و آسودگی خاطر در محور قدیمی را افزایش داده است. این را می شود نوعی توفیق اجباری به حساب آورد! این محور عناصر با ارزشی دارد. خود زندگی مردم، خود جنب و جوش و تلاش مردم در مزارع سبزی و سیفی از اسفندماه به بعد، یک آیتم مهم گردشگری است. همه اماکن مسیر این محور را با برنامه ریزی و مدیریت درست باید احیا کرد و توسعه داد. تا مرز خوزستان پر است از آثار و علائم گردشگری که انسان امروز حاضر است به خاطر دیدن آنها، بودن با آنها و درک آنها پول خرج کند تا به آرامش و انبساط خاطر دست یابد. مدیریت ارشد استان بایستی قدر این نعمت را بداند.گردشگری استان تنها قلعه و آبشار بیشه نیست! تنها طاق پل شکسته و پل کشکان و… نیست! بایستی دانست که بزرگترین زمین لغزه (londslide ) دنیا در کبیرکوه اتفاق افتاده و وجود دارد. این پدیده عنصری مهم برای ژئوتوریسم است. تالاب های پلدختر هم عناصر مهم توریسم به طور عام و اکوتوریسم به صورت خاص هستند. توسعه توریسم در این محور به نحوی باید برنامه ریزی اجرا گردد که از اسفند تا اردیبهشت ماه هزاران توریست داخلی و خارجی با آرامش خاطر و روزها و شب ها بمانند و استفاده کنند و موجبات رونق اقتصادی و فرهنگی منطقه را فراهم آورند.
ب- محور مواصلاتی خرم آباد-پل زال (آزاد راه). این محور با عبور از دل عناصر مهم و زیبایی چون کوه ها و دره ها و جنگل و مرتع، پتانسیل کافی برای تبدیل به قطب اکوتوریسم و ژئوتوریسم را دارد. تشکیلات زمین شناسی، شکل ظاهر زمین، عوامل بیولوژیک و… همه و همه نشان از عناصر اصلی توریسم دارند. بلندی های دادآباد تا غار کوگان و چمشک، طایی و دره سید وکیالان، قلعه نصیر، کرکی و منگره، زال و… برای مردم تازگی و شادابی دارند. اگر از آداب و رسوم قدیم لرستان اثری مانده باشد، باید آن را در منطقه میانکوه و کرکی و منگره جستجو کرد و در موردش مطالعه نمود. بادامک و تخت چان و کیالانو… را نباید دست کم گرفت. بنابراین توسعه توریسم شهرستان پلدختر در هر دو محور می تواند وجهه همت مسئولان و مردم قرار بگیرد
۴- شهرستان پلدختر دارای بیش از ۴۰۰ هزار راس دام است. در عین حال، این شهرستان محل اسکان یا عبور عشایر کوچ رو با صدها هزار راس دام می باشد. بنابراین در قسمت های جنوبی این شهرستان می توان پایلوت صادرات دام زنده به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را دایر نمود و از این طریق موجب رونق اقتصادی منطقه شد.
علاوه بر آن توزیع علوفه مورد نیاز دام پروری مردم شهرستان و عشایر کوچ رو که قشلاق شان پلدختر و شمال خوزستان است را نیز می توان در این پایلوت انجام داد.
۵- شهرستان پلدختر دارای منابع نفت خوبی است. در حال حاضر روزانه از چاه های سرکان مالکوه حدود ۱۰ هزار بشکه نفت مرغوب استخراج و به پالایشگاه های استان های همجوار انتقال داده می شود. برآوردهای کارشناسی مشخص نموده است که این شهرستان دارای منابع نفت دیگری هم هست. بنابراین می توان اندیشه احداث پالایشگاه نفت در شهرستان پلدختر را در سر پروراند. کما این که مسئولان استان و شهرستان و نماینده پلدختر نیز سال های گذشته در این رابطه وعده هایی دادند. جا دارد که این موضوع هم به صورت جدی پی گیری شود.
امید که با برنامه ریزی اصولی و بلند مدت و با همکاری مسئولان و مردم شریف این شهرستان شاهد رونق اقتصادی در این منطقه از استان محروم لرستان باشیم.