خوراکی های تاثیرگذار روی داروها
خوراکی های تاثیرگذار روی داروها
ممکن است بدانید که بعضی از داروها در ترکیب با هم دارای تداخلاتی هستند. اما آنچه که می خورید و می نوشید نیز می تواند روی برخی داروها تأثیر بگذارد. قبل از مصرف دارو برای اولین بار، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا از پرهیز های مواد غذایی با داروهای خود آگاه شوید. در این مقاله از سایت دارویی رضوی به معرفی مواد غذایی که ممکن است با داروهای مصرفی تداخل ایجاد کند می پردازیم .

ممکن است بدانید که بعضی از داروها در ترکیب با هم دارای تداخلاتی هستند.  اما آنچه که می خورید و می نوشید نیز می تواند روی برخی داروها تأثیر بگذارد. قبل از مصرف دارو برای اولین بار، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا از پرهیز های مواد غذایی با داروهای خود آگاه شوید. در این مقاله از سایت دارویی رضوی به معرفی مواد غذایی که ممکن است با داروهای مصرفی تداخل ایجاد کند می پردازیم .

گریپ فروت

این میوه از خانواده مرکبات می تواند باعث تغییر سلول های خاصی در روده شود و حرکت دارو را در بدن را تغییر دهد – این میوه بیش از ۵۰ دارو را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال می تواند اثرات برخی از داروها مانند فکسوفنادین (Allegra) که در درمان آلرژی به کار می رود، را کاهش دهد و موجب تقویت اثر برخی دیگر از جمله داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند آتورواستاتین شود.

شیر

این محصول لبنی می تواند فرایند جذب و اثر گذاری برخی از آنتی بیوتیک ها را با مشکل مواجه سازد. مواد معدنی موجود در شیر مانند کلسیم و منیزیم که همراه با پروتئین کازئین است، بخشی از این دلیل است . در صورت مصرف آنتی بیوتیک ، حتما با غذاها یا نوشیدنی هایی که باید از آنها اجتناب نمایید آشنا شوید.

شیرین بیان

برخی از افراد از این ماده به عنوان یک درمان گیاهی برای کمک به هضم غذا استفاده می کنند و برخی به عنوان طعم دهنده از آن استفاده می کنند. اما گلیسیریزین، ماده شیمیایی موجود در شیرین بیان، می تواند تأثیر برخی از داروها، از جمله سیکلوسپورین که در جلوگیری از رد پیوند در افرادی که پیوند عضو داشته اند مصرف می شود، را تضعیف نماید.

شکلات

شکلات تلخ به طور خاص می تواند اثرات داروهایی را که موجب آرامش می شوند یا اثرات خواب آوری دارند مانند زولپیدم تارتات (Ambien) را تضعیف کند، همچنین می تواند قدرت برخی از داروهای محرک مانند متیل فنیدات (ریتالین) را افزایش دهد. و در صورتی که از داروهای مهارکننده MAO برای درمان افسردگی استفاده می کنید، این ماده می تواند به صورت خطرناکی موجب افزایش فشار خون شود.

مکمل آهن

این می تواند اثرات لووتیروکسین (Synthroid)، دارویی که در کم کاری تیروئید مصرف می شود را کاهش دهد. اگر همزمان از آن و یک ترکیب دارویی مولتی ویتامین استفاده می کنید، از میزان آهن موجود در مولتی ویتامین مطمئن شوید. در صورت نیاز به مکمل آهن ، با پزشک خود در مورد مصرف آن همراه با سایر داروهای خود در زمان های مختلف مشورت کنید.

الکل

این ماده می تواند موجب کاهش یا عدم اثر داروهای خاصی، از جمله برخی از دارهای قلبی و فشار خون گردد. همچنین می تواند باعث تقویت و افزایش عوارض جانبی خطرناکی برخی دیگر از داروها شود.

قهوه

این ماده می تواند تاثیر داروهای ضدجنون (آنتی سایکوتیک) مانند لیتیوم و کلوزاپین را تضعیف کند، اما اثرات و عوارض جانبی برخی دیگر از داروها مانند آسپرین، اپی نفرین (برای درمان واکنش های حساس به حساسیت) و آلبوترول (با استفاده از این اسکنر برای مشکلات تنفسی) را تقویت کند. قهوه همچنین می تواند جذب و مصرف آهن در بدن را دچار مشکل و سختی کند.

آنتی هیستامین ها

این داروها با مقابله با عطسه و آبریزش بینی ناشی از آلرژی ها به بدن کمک می کنند، اما بعضی از آنها می توانند موجب کاهش اثرات داروهای مورد مصرف درفشار خون بالا شوند و ضربان قلب را افزایش دهند. در صورت مصرف داروهای ضد فشار خون، با پزشک خود در مورد سایر راه های کنترل آلرژی مشورت کنید.

داروهای ضد صرع (AEDs)

این داروها برای کنترل صرع در افرادی که این بیماری را دارند، مصرف  می شوند. اما AED ها می توانند موجب کاهش اثرات قرص های ضد بارداری که برای پیشگیری از بارداری مصرف می شوند گردند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که داروهای ضد صرع ممکن است با تقویت اثرات برخی دیگر از داروها باعث عوارض جانبی بالقوه شوند.

ویتامین K

اگر داروی وارفارین برای درمان و جلوگیری از لخته شدن خون مصرف می کنید، باید از میزان ویتامین کا مصرفی آگاه باشید. مصرف این ویتامین می تواند باعث کاهش عملکرد رقیق کننده های خون و افزایش خطر بروز لخته های خون شود. بروکلی، کلم، جعفری و اسفناج، برخی از رایج ترین مواد غذایی حاوی ویتامین K هستند. سعی کنید هر روز مقدار کمی از این غذاها را بخورید تا سطح وارفارین در خون یکسان باقی بماند.

جین سینگ

جین سینگ نیز می تواند اثرات وارفارین را کاهش دهد. و در صورت مصرف رقیق کننده های خون مانند هپارین یا آسپیرین، و همچنین داروهای ضد التهاب غیر استروییدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن احتمال خونریزی داخلی را افزایش می دهد. اگر مهار کننده های MAO  مصرف می کنید، جین سنگ می تواند باعث سردرد، مشکلات خواب، بیش فعالی و نگرانی شود.

گل راعی (علف چای)

گاهی اوقات برای کمک به افراد مبتلا به افسردگی استفاده می شود، این درمان گیاهی یک درمان اثبات شده برای این بیماری یا هر نوع بیماری دیگری نیست. گل راعی می تواند با آزاد سازی آنزیم های کبدی (عواملی که واکنش شیمیایی خاصی در بدن را افزایش می دهد) اثرات بعضی از داروها از جمله داروهای کاهش دهنده کلسترول خون مانند لووستاتین (Altoprev و Mevacor)، داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (Viagra) و داروی دیگوکسین (Lanoxin) که در درمان برخی از بیماری های قلبی استفاده می شود، را تضعیف کند.

جینکوبیلوبا

برخی از افراد از این گیاه جینکوبیلوبا برای کمک به جلوگیری از فشار خون بالا، زوال عقل، احساس صدا در گوش (وزوز گوش یا منییر) و سایر شرایط استفاده می کنند، اما هیچ تحقیقی وجود برای انجام هریک از اینها وجود ندارد. این ماده می تواند اثر داروهایی که برای کنترل تشنج استفاده می شود، از جمله کاربامازپین (Carbatrol, Equetro, and Tegretol) و والپروئیک اسید (Depakene، Depakote و Stavzor) را تضعیف نماید.

مترجم : دکتر نرگس الهدادی

وبسایت داروخانه امام – بانک جامع اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی