دکتر محمدزاده نویسنده لرستانی مدیر رادیو ایران شد
دکتر محمدزاده نویسنده لرستانی مدیر رادیو ایران شد

دکتر محمد جعفر محمد زاده نویسنده و پژوهشگر لرستانی مدیر رادیو سراسری ایران شد مدیر جدید رادیو ایران در آیین معارفه خود گفت:  امروزه رسانه‌ها ابزارهای مقتدری هستند اما در رسانه آن چیزی که  اصالت دارد محتواست و در رادیو ایران نیز نهضت  تولید محتوی  پیگیری خواهد شد. دکتر محمدجعفر محمدزاده در آیین معارفه خود […]

محمدزادهدکتر محمد جعفر محمد زاده نویسنده و پژوهشگر لرستانی مدیر رادیو سراسری ایران شد

مدیر جدید رادیو ایران در آیین معارفه خود گفت:  امروزه رسانه‌ها ابزارهای مقتدری هستند اما در رسانه آن چیزی که  اصالت دارد محتواست و در رادیو ایران نیز نهضت  تولید محتوی  پیگیری خواهد شد.

دکتر محمدجعفر محمدزاده در آیین معارفه خود در جمع مدیران سازمان صداوسیما و کارکنان و هنرمندان رادیو افزود : در رادیو ایران تولید محتوی باید در سایه گفتمان انقلابی گری جهش پیدا کند. گفتمان انقلابی‌گری به معنی نشر مفاهیم عالی با صدای رسا. رسانه باید صدای قوی و رسا داشته باشد و با قالب، فرم و ابزاری که در اختیار دارد مفاهیم عالی و انقلابی را در جامعه ترویج کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  طبق نظر پژوهشگران، رادیو رسانه‌ای، نخبه محور و نخبه‌پرور است و به همین جهت سطح دانش مخاطبان پایدار رادیو از سطح عمومی دانش جامعه بالاتر است و زمانی که مخاطب فرهیخته است باید پرسش‌های معرفتی مخاطب رادیو را پاسخ داد و این کار قطعا از برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران فرهیخته رادیو ساخته است.

محمدزاده با بیان جایگاه رادیو افزود: اگر نگاهی به افرادی که در رادیو حضور داشته‌اند بیندازیم به اسامی بزرگی برخورد می کنیم مانند شهید مطهری که این خود  افتخار بزرگی برای رادیو است. همچنین از ملک الشعرای بهار گرفته تا علامه قزوینی، علامه جلال همایی، دکتر قاسم غنی و مرحوم محیط طباطبایی از جمله افراد بزرگی بوده اند که در رادیو حضور داشته  و منشا تحول و ترقی و توسعه رادیو بوده اند. در حوزه موسیقی هم که بزرگان و فرهیختگان موسیقی کشور  از قدیم الایام رادیو را خانه اصلی خود می دانسته‌اند.

مدیر جدید رادیو ایران با اشاره به قدمت رادیو ایران خاطرنشان کرد: رادیو ایران یک باشگاه بزرگ فرهنگی با قدمت نزدیک به ۹۰ سال است که تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است و تجربه افراد در  ادوار مختلف پشتوانه تجربی این رادیو است؛ بنابراین وقتی گفته می شود رادیو محل نخبگان و منشاء اثر فرهنگی است یک وجه آن مربوط به این پشتوانه و سرمایه عظیم  فرهنگی است.

دکتر محمد زاده با اشاره به تاریخ درخشان رادیو گفت: وقتی به تاریخ معاصر نگاه می کنیم، رادیو ایران در مقاطع مختلف منشا اثر بوده که نقش آن در دو مقطع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بسیار  برجسته و حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه تصور روزهای دفاع مقدس بدون رادیو ممکن نیست، تصریح کرد: نقش غرورآفرین رادیو  در دفاع مقدس کمتر از نقش رزمندگان در خط مقدم نبود.

وی از دیگر خصوصیات رادیو ایران گستردگی آن دانست و گفت: رادیو ایران یعنی رادیویی که صدای آن طبعا باید پژواک جغرافیایی فرهنگی ایران بزرگ باشد، با همان شکوه و همان برازندگی و عظمتی که ایران اسلامی دارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز در رادیو ایران با افتخاری که نصیب بنده شده فصل جدیدی آغاز می‌شود که مشخصه این دوره صمیمیت در مجموعه و کار جهادی در حوزه فرهنگ خواهد بود.

مدیر جدید رادیو ایران در رابطه با مولفه های مرتبط با رادیو گفت: همگام بودن و گام بلند برداشتن، تعامل با مخاطب امروز مسیر اجتناب پذیر ما در رسانه است، امروز صدای ما به مدد رسانه‌های مختلف سریع به ما برمی‌گردد و به تعبیر مولوی: این جهان کوه است و فعل ما ندا/ سوی ما آید نداها را صدا.

محمدزاده همچنین با بیان اینکه ماموریت در رادیو ایران با توجه به تاکیدات ریاست محترم سازمان عمق بخشی به متن و محتوا، تعاملی بودن و بهره برداری بهینه از فضای مجازی خواهد بود، عنوان کرد: شرط اساسی برای نیل به این اهداف اول و آخر همه توکل برخداست و دیگر همدلی و صمیمیت  مجموعه که این هدف را محقق می کند تا سیاستهای مد نظر معاونت و ریاست محترم سازمان عملی شود.

محمدزاده، مدیر جدید رادیو ایران نیز ضمن قدردانی از معاون صدا در پایان گفت : افتخارم این است که از جنس رادیو هستم و اگر در رادیو جمع شاداب و همدلی داشته باشیم قطعا می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم چرا که  برای انجام کار بزرگ باید اول از درون مسیر و راهمان را باور داشته باشیم تا در بیرون منشا  اثر شویم.

دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی نیز در این آیین با اشاره به سوابق مدیر جدید رادیو ایران گفت: دکتر محمدزاده عنصری خلاق، توانمند، ادیب، سخنور و چهره ای کاملا فرهیخته و فرهنگی هستند که در حوزه رسانه، نیاز جامعه را می شناسند. توفیق، خدمت صادقانه و موفقیت آمیز و آرامش بخشی به محیط کار از ویژگی های بارز ایشان در سکان مدیریتی است که در زمان تصدی ایشان به سمت معاونت وزیر ارشاد، دوره ای درخشان برای مطبوعات کشور رقم خورد که این امر از شخصیت اهل قلم ایشان که درک درستی از محیط پیرامونی خود داشته و با نگاه بلند کارهای ارزشمندی انجام دادند، نشأت گرفته بود.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر این اقدامات را همکاران رادیو ایران دنبال کنند موفقیت های مضاعفی را در سایه مدیریتی دکتر محمدزاده در پی خواهند داشت، عنوان کرد: مسلما توان و انرژی که در این مسیر باید وجود داشته باشد، توسط دکتر محمدزاده محقق خواهد شد. به همین خاطر ایشان هدیه‌ای برای این منظور است و امیدوارم همکاران پرتلاش رادیو ایران همدلانه و با نگاهی هماهنگ کارهای بزرگی را انجام دهند.

معاون صدا ضمن اشاره به اینکه در شرایط کنونی انتظارات مردم، مسؤولان و اهل فرهنگ و هنر از رسانه رادیو بسیار بالاست، خاطرنشان کرد: توجه ویژه به نیروی انسانی می‌تواند در تحقق این اهداف مؤثر باشد. رادیو ایران از قدرت بالایی برخودار است و باید با تکیه بر نیروی انسانی کارآمد و نگاهی همه جانبه به آنها، به این مهم دست یابد.

در پایان این مراسم ضمن تقدیر از احمدپور مبارکه مدیر پیشین رادیو ایران، حکم انتصاب مدیر جدید این شبکه رادیویی توسط معاون صدا به دکتر محمدزاده ارائه شد.

گفتنی است دکتر محمدزاده متولد ۱۳۴۸ کوهدشت لرستان و دارای تالیفات و آثار مختلفی بوده و پیش از این سوابق متعدد فرهنگی چون: معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی ریاست جمهوری،سرپرستی تدوین دانشنامه مطبوعات ایران و معاونت و قائم مقامی مراکز استانی صدا و سیما را در کارنامه دارد.