راه‌اندازی بخش‌های تشخیص مولکولی از دستاوردهای سال‌های اخیر آزمایشگاه مرجع بهداشت لرستان است
راه‌اندازی بخش‌های تشخیص مولکولی از دستاوردهای سال‌های اخیر آزمایشگاه مرجع بهداشت لرستان است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از راه اندازی بخش تشخیص مولکولی هپاتیت C در آزمایشگاه مرجع بهداشت این دانشگاه خبر داد.

به گزارش روشنا نیوز، بهرام دلفان امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با راه اندازی تست جدید “پی سی آر” در آزمایشگاه مرجع بهداشت استان، زمان تشخیص هپاتیت C به یک سوم زمان آزمایش های فعلی کاهش یافته است که تشخیص زود هنگام این بیماری تاثیر زیادی در درمان این بیماری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه با راه اندازی این امکان در آزمایشگاه مولکولی معاونت بهداشت، بررسی تمامی نمونه ها انجام می‌شود ، افزود: تا قبل از راه‌اندازی این بخش آزمایشگاهی در لرستان، نمونه‌های تشخیص بیماری هپاتیت C به تهران منتقل می‌شد که در حال حاضر این مشکل برطرف شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: راه‌اندازی بخش‌های تشخیص مولکولی اچ آی وی، ویروس کرونا و آنفلوآنزا از جمله مهمترین دستاوردهای سال‌های اخیر آزمایشگاه مرجع بهداشت استان است.

دلفان با اشاره به اینکه بیماری هپاتیت انواع مختلفی دارد اظهار داشت: هپاتیت نوع C، دارای التهاب کبدی بوده که منجر به بیماری کبدی مزمن می شود و عفونت آن در اغلب موارد برای مدت طولانی بدون علامت است.

وی افزود: مطمئن‌ترین روش برای تشخیص این بیماری یافتنRNA ویروس با روش پی سی آر و تشخیص بیماری حدود چند هفته تا چند ماه زودتر از روش‌های مبتنی بر جستجوی آنتی‌بادی امکان‌پذیر است که با این روش، می‌توان میزان ویروس موجود در خون بیمار را نیز سنجید.