رسانه ها نقش مهمی در ارتقای سواد سلامت جامعه دارند
رسانه ها نقش مهمی در ارتقای سواد سلامت جامعه دارند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: رسانه ها نقش مهمی در ارتقای سواد سلامت جامعه دارند.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴، بهرام دلفان در جمع خبرنگاران گفت: شعار هفته‌ی سلامت امسال، سلامت ما، سلامت سیاره‌ی ماست و در این راستا، نقش و کارکرد رسانه‌ها در ارتقای سواد سلامت مردم، یک نقش اثرگذار و مهم است.
وی تشریح کرد: مسائلی همچون خشکسالی، سیل، کم‌آبی یا گرد و غبار و … از جمله مسائلی است که سلامت سیاره زمین و سلامت بشر را به خطر می‌اندازند؛ بنابراین نوع نگاه ما باید کلان و مبتنی بر سلامت سیاره زمین و بلکه فراتر، سلامت کهکشان باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان تشریح کرد: بحث تغذیه در سلامت فرد یک بحث مهم است؛ اینکه غذاهایی که روزانه ما استفاده می‌کنیم چقدر از نظر سلامت تغذیه، استانداردهای لازم را دارند از جمله موضوعات مهم حوزه جهانی سلامت بشر است.
بهرام دلفان تصریح کرد: مباحث دیگری نیز همچون پسماند سموم و پسماند فلزات سنگین از جمله موضوعات مهم سلامت انسان است که باید در این زمینه هم مطالبه‌گری را در جامعه تقویت کرد.
وی تأکید کرد: نقش مردم، مسئولان و سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) در ارتقای سواد سلامت و ارتقای شاخص‌های سلامت جامعه، باید همراه همدیگر دیده شود و این‌ها مکمل یکدیگر هستند که نقش رسانه را نیز باید در بخش مطالبات مردم‌نهاد، ارزیابی کرد.
دلفان افزود: رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در مطالبه‌گری برای رفع مشکلات و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه دارند؛ رسانه هم اطلاع‌رسانی می‌کند و هم رسالت آگاهی‌بخشی را انجام می‌دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان توضیح داد: ما به عنوان مدیران و مسئولان بایستی گفتگوهای خود با خبرنگاران را تقویت کنیم تا اطلاع‌رسانی، پاسخگویی و مطالبه‌گری تقویت شود.

* خبرنگار: شهرام شرفی