ساخت سد معشوره باعث خشک شدن کشاورزی پلدختر می‌شود/ سید حمیدرضا کاظمی
ساخت سد معشوره باعث خشک شدن کشاورزی پلدختر می‌شود/ سید حمیدرضا کاظمی

به گزارش گفتار ما، سید حمیدرضا کاظمی اظهار داشت: به دلیل تغییر در مشخصات فنی سد معشوره این طرح هیچ منافعی که برای جنوب لرستان ندارد هیچ، بلکه باعث صدمه زدن به قطب کشاورزی استان و در نتیجه بیکاری هزاران نفر خواهد شد. وی با بیان اینکه سد معشوره در ابتدا سد دو منظوره  بوده […]

به گزارش گفتار ما، سید حمیدرضا کاظمی اظهار داشت: به دلیل تغییر در مشخصات فنی سد معشوره این طرح هیچ منافعی که برای جنوب لرستان ندارد هیچ، بلکه باعث صدمه زدن به قطب کشاورزی استان و در نتیجه بیکاری هزاران نفر خواهد شد.

وی با بیان اینکه سد معشوره در ابتدا سد دو منظوره  بوده است، بیان کرد: هدف از ساخت  سد معشوره ذخیره یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب برای چرخاندن توربین و تولید برق بوده است اما بعد از مدتی با تغییر مشخصات فنی آب‌گیری این سد محدود‌تر شده و این مهم در آن به فراموشی سپرده شده است.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تا زمانی‌که منافع این سد برای عموم مردم منطقه خصوصا مردم حوزه انتخابیه پلدختر تامین نشود با احداث این سد مخالف هستیم.

کاظمی تاکید کرد: اگر این سد به ضرر مردم  پلدختر نیست مسؤولان استانی طی یک برنامه تلویزیونی مردم جنوب لرستان را از ساخت این سد توجیه کنند.

وی مطالعه دقیق و کار کارشناسی را لازمه به ثمر نشستن طرح‌ها و پروژه‌ها  دانست و گفت: احداث سد معشوره بدون مطالعه و کار کارشناسی صورت گرفته و یکی از موارد آن فراموش کردن منافع جنوب لرستان و خشک شدن کشاورزی پلدختر است.

این نماینده مجلس ادامه  داد: کشکان مایه حیات زندگی مردم پلدختر است و خشک شدن آن در سال گذشته باعث خسارت سنگینی به محیط زیست و کشاورزی این منطقه شد.

این مسؤول کاشت بی‌رویه برنج در بالادست دریاچه کشکان را یک تهدید جدی برای آن دانست و افزود: تغییر الگوی کشت و مدیریت در مصرف آب از جمله راهکارهای مقابله با کم‌آبی است.

خبر: عباس جودکی