صدای مردم سیل زده پلدختر و معمولان باشید
صدای مردم سیل زده پلدختر و معمولان باشید
فشار حداکثری بانک ها به سیل زدگان لرستان باعث فروپاشی بنیان برخی خانواده ها شده است

حسام شفیعی، سردبیر نشریه گفتار ما طی یادداشتی که برای گفتار ما ۲۴ ارسال کرده است، نوشت: سیل ویرانگر و بی سابقه فروردین ماه ۱۳۹۸ استان لرستان و مشخصا شهرهای پلدختر و معمولان نیاز به گفتن ندارد. بهر حال اتفاقی بود که طی آن زیرساخت های اصلی مناطق سیل زده نابود شد و رفت.
آنچه که اکنون از سیل بر جا مانده است، جدای از تخریب زیرساخت هایی که هنوز پا برجا هستند و….، بحث وام هایی بود که دولت و مشخصا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در قالب تسهیلات کم بهره به سیل زدگان پرداخت نمود تا حداقل مرحمی باشد بر زخم های این مردم که صدایی برای فریاد نداشتند، وام هایی که زنجیره وار، وام گیرنده و ضامنین که خود همه از اهالی و همسایه های این شهرهای سیل زده هستند، را بهم وصل کرده است.
اکنون و بعد از سررسید کوتاه مدت از مهلت بازپرداخت این وام ها، بانک های عامل استان لرستان با اِعمال نمودن اَعمال شاقه ای چون مسدود نمودن حساب های وام گیرنده و ضامنین، پیامک های تهدید آمیز و جدی حقوقی و فشارهای حداکثری بر مردم سیل زده که بعلت شیوع ویروس کرونا بعد از سیل و همچنین نداشتن منبع درآمدی پایدار بعلت نبود شغل و بیکاری، توان تامین حداقل معیشت خود را نیز ندارند، باعث وارد نمودن آسیب های اجتماعی زیادی چون افسردگی، استرس و فروپاشی بنیان خانواده ها بعلت مسدود شدن حساب های بانکی، منع اخذ وام های دیگر و …. شده است، بطوریکه رفع این موضوع بعنوان یک مطالبه به حق مردم محروم دیار سیل زده گان در سفر دکتر رییسی ریاست جمهوری و هیات دولت بارها و بارها یاداوری شد و رییس جمهور دولت را مکلف به استمهال ۲ ساله وام های مذکور نمود.
حال زمان بسیار زیادی است که از دستور ریاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استمهال دو ساله وام های مذکور گذشته است، ولی گویا گوش شنوایی در استان لرستان و بدنه دولت در این منطقه وجود ندارد و به اصطلاح آبی از این مسئولین جهت رفع این مشکل اساسی که گریبان مردم را گرفته است، گرم نمی شود.
بعنوان عضو کوچکی از جامعه رسانه و اهل قلم استان لرستان و با افتخار فرزند پلدختر، از جناب آقای دکتر شاهرخی نماینده محترم ولی فقیه در استان لرستان که سال ها افتخار شاگردی وی در دانشگاه قم را داشته و ایشان خود فرزند شهرستان پلدختر هستند، این است که بخاطر نجابت این مردم قدرشناس هم که شده است، به این موضوع ورود کرده و صدای رسای این مردم مظلوم و سیل زده سرزمین مادری مان باشید و شخصا تا حصول نتیجه پیگیر وضعیت استمهال و بخشودگی تسهیلات مذکور باشید.