ظرف یکماه آینده احتمالا موضوع سد معشوره حل خواهد شد/ استاندار لرستان
ظرف یکماه آینده احتمالا موضوع سد معشوره حل خواهد شد/ استاندار لرستان

استاندار لرستان گفت: برای تخصیص ۱۳۵ میلیون مترمکعب آب برای سد معشوره لرستان مصمم هستیم و به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده موضوع این سد به اتمام برسد. هوشنگ بازوند در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی  لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد در رابطه با مشکلات اجرای سد معشوره در استان […]

هوشنگ بازوند

هوشنگ بازوند

استاندار لرستان گفت: برای تخصیص ۱۳۵ میلیون مترمکعب آب برای سد معشوره لرستان مصمم هستیم و به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده موضوع این سد به اتمام برسد.

هوشنگ بازوند در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی  لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد در رابطه با مشکلات اجرای سد معشوره در استان لرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قبل از دولت تدبیر و امید، رئیس جمهور وقت پروژه سد معشوره را کلنگ‌زنی کرده و عملیات اجرایی آن شروع می‌شود که بعد از تغییر دولت مطرح شد که یک سری از تخصیص‌ها بدون مطالعه داده شده است.

وی افزود: با توجه به تشریف فرمایی مقام معظم رهبری به خوزستان، مطرح شد که ۵۵۰  هزار هکتار در حوزه کرخه باید از دیم به آبی تبدیل شود و  منابع آبی کرخه تامین شود که منابع آن شامل پنج استان می‌شود.

استاندار لرستان عنوان کرد: در بین این پنج استان کشور، لرستان ۳۲ درصد مساحت کل این پنج استان را در حوزه کرخه دارد و ۴۴ درصد بارندگی‌های این حوزه مربوط به این استان است که باید گفت علی‌رغم اینکه وضعیت لرستان در این حوزه نسبت به چهار استان دیگر مطلوب است اما وزیر نیرو بابت این وضعیت مطلوب امتیازی به استان نمی‌دهد.

وی به پیگیری برای تعیین تکلیف اجرای سد معشوره اشاره کرد و گفت: طی سال‌های گذشته قرارگاه خاتم الانبیا بدون قرارداد نزدیک ۵۰ میلیارد تومان برای ساخت این سد هزینه کرده بود که مشکلاتی در بحث پرداخت آن به وجود آمد.

بازوند تصریح کرد: برای رفع مشکلات اجرای این سد دعواهای بسیاری در سازمان مدیریت برنامه‌ریزی شد که نهایتاً تصمیم گرفتند که ۲۱۵ آن را مشروط  به بازنگری و تعدیل صادر کنند پس از آن مطرح کردیم که بعد از بازنگری حداقل تکلیف پیمانکار را روشن کنند چرا که ۵۰ میلیارد تومان در آنجا هزینه شده بود که بالاخره مسئولان موافقت کردند که پول سپاه را در قالب قراردادی پرداخت کنند تا قرارگاه خاتم دچار مشکل نشود.

وی اظهارداشت: در بازنگری سد معشوره به این جمع‌بندی رسیدند که برق آبی کردن این پروزه را حذف کنند که در این زمینه با وزارت نیرو به توافق رسیدیم و موضوع برق آبی در بازنگری حذف شد.

استاندار لرستان افزود: در نهایت در بازنگری به این رسیدند که ۵۰ میلیون متر مکعب برای سد معشوره تخصیص آب برای شرب، صنعت و کشاورزی داده می‌شود به شرط اینکه  بخش کشاورزی آن به طور حتم گلخانه باشد.

وی عنوان کرد: با توجه با مباحث مطرح شده اعتراض کردیم و جلسات فراوانی با معاونان اجرایی رئیس جمهور داشتیم که به توافق نرسیدیم نهایتاً هفته گذشته در وزارت نیرو قرار شد جلسه جمع‌بندی باشد که در توافقات اولیه به این نتیجه منتج شد با حذف برق آبی ۱۳۵ میلیون متر مکعب تخصیص به استان بدهند.

بازوند بیان کرد: با تخصیص ۱۳۵ میلیون مترمکعب می‌توانیم مشکلاتمان را کوهدشت حل کنیم هر چند که این تخصیص خیلی  ایده‌آل نیست.

وی با بیان اینکه ماکزیمم سدهای افتتاح شده لرستان هم اکنون ۵۲ میلیون مترمکعب است، گفت: درصورت تخصیص ۱۳۵ میلیون متر معکب سد معشوره، تخصیص آن تقریباً بیش از دو برابر این سدهای استان است.

استاندار لرستان تصریح کرد: البته وزارت نیرو جمع‌بندی برای تخصیص ۱۳۵ میلیون مترمکعب نداشت تا اینکه هفته گذشته در آخرین جلسه با تخصیص ۱۰۰ میلیون متر مکعب موافقت کردند که آن را اجرایی کنند.

وی اظهارداشت: در سال ۹۱ حجم ۲۳۷ میلیون متر مکعب برای این سد امضا شده است اما اکنون تخصیص ۱۰۰ میلیون مترمکعبی مطرح شده است.

بازوند افزود: در یک جلسه مدیر تخصیص حرف بی‌ربطی زد و گفت ۵۰ میلیون متر مکعبی که به آن اضافه می‌کنم از روی ترحم است که با شنیدن این صحبت جلسه به دعوا کشید و بدون نتیجه ترک شد اما احتمالا ظرف ۱۰ تا ۱۲ روز آینده مجدد جلسه‌ای برای آن تشکیل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ما برای تخصیص ۱۳۵ میلیون متر مکعبی مصمم هستیم، عنوان کرد: وقتی ما تخصیص ۱۳۵ میلیون متر مکعبی را پیشنهاد دادیم حتی رئیس جمهور نیز دستور داد تا این موضوع در شورای عالی آب مطرح شود اما علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده وزارت نیرو موضوع را به شورای عالی آب نمی‌دهد چون می‌داند ما با اعضای شورای عالی آب رایزنی کرده‌ایم و رای داریم.

استاندار لرستان بیان کرد: در هر صورت هر چه شورای عالی آب  مطرح کند ما هنوز این موضوع را در دستور کار قرار نداده‌اند اما به نظر می‌رسد ظرف یک ماه آینده این موضوع پایان یابد.

وی گفت: استان لرستان در حوزه کرخه ۴۴ درصد منابع آب دارد اما چرا باید راحت بگویند که ما تخصیص ۵۰ میلیون مترمکعب را ترحم کرده‌ایم؟!

بازوند تصریح کرد: بعد از نهایی شدن این موضوع امیدواریم سردار عبدالهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء همانند سد تاج امیر در قالب ماده ۵۶  اجرای این پروژه را به صورت مشارکتی بپذیرد.

وی در رابطه با تغییر نام شد معشوره نیز  اظهارداشت: پیشنهاد می‌دهیم اسم این سد نه «گاو شمار» و نه «معشوره» باشد که برای نام آن «کشکان» پیشنهاد داده می‌شود.

منبع: تسنیم لرستان