عدم مدیریت در بالا دست کشکان موجب خشک شدن این رودخانه شده است
عدم مدیریت در بالا دست کشکان موجب خشک شدن این رودخانه شده است
امام جمعه پل‌دختر عنوان کرد: حوادث طبیعی بجای خود، کم آبی‌ها ، گرمای شدید هوا که موجب تبخیر آب می‌شود یک عامل و اما عامل دیگرعدم مدیریت در بالا دست کشکان موجب خشک شدن این رودخانه شده است.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴ به نقل از فارس، حجت الاسلام و المسلمین سید محسن موسوی در خطبه‌های نماز جمعه اظهار کرد: مردم پل‌دختر متمکن نیستند و تنها شغل آنها که قوت لایموت خانواده می‌باشد کشاورزی است که انتظار می‌رود مدیریت ارشد استان در این زمینه مردم پل‌دختر را دریابد.
وی افزود: در رسانه‌های شهرستان پل‌دختر چند روزی است می‌نویسند کشکان خشکید و این را در خرداد ماه از تربیون نماز جمعه فریاد کشیدیم که مرگ این رودخانه آرام ، آرام و تدریجی فرا رسیده است.
امام جمعه پل‌دختر گفت:حوادث طبیعی بجای خود، کم آبی‌ها ، گرمای شدید هوا که موجب تبخیر آب می‌شود یک عامل و اما عامل دیگرعدم مدیریت در بالا دست کشکان موجب خشک شدن این رودخانه شده است.
وی افزود: این همه کارشناسان فریاد می‌زنند و مقاله می‌نویسند که نباید در بالا دست محصولات آب‌دوست کشت شود و لرستانی‌ها خود این محصولات را کشت نمی‌کنند، اما افراد غیر بومی به کاشت محصولات آب‌دوست مانند هندوانه در بخش گسترده‌ای از اراضی بالا دست اقدام می‌کنند و آب سرچشمه کشکان و سایر رودخانه‌ها لرستان را مصرف می‌کنند که جلوگیری از آن مدیریت می‌خواهد.
موسوی یادآورشد: از تربیون نماز جمعه که متعلق مردم پل‌دختر است خطاب به استاندار لرستان اعلام می‌شود کشاورزان پل‌دختر در مقابل استانداری و فرمانداری تجمع نمی‌کنند اما مطالبه گر هستند و آن را از این تربیون می‌خواهند و به گوش شما می‌رسانند.
وی خطاب به استاندار لرستان افزود: شما که دستور دادید سد ایوشان را هر ۱۰روز سه روز باز شود و این کار انجام شد و شاید تا ۲ ، سه کیلومتر بیشترآب نیامد در پل‌دختر به عنوان پایین دست استان لرستان نیز مردم کشاورزی و باغات دارند که آسیب می‌بینند و رودخانه کشکان خشک شده است.
امام جمعه پل‌دختر گفت: باغات انجیر که شمادر مرکز استان و ما در شهرستان پز آن را می‌دهیم خشک شدند و این اندک آب رودخانه به هیچ وجه پاسخگو نیست بنابر این انتظار می‌رود آب را در در بالا دست مدیریت کنید.
وی افزود: سد ایوشانی که حداقل در این شرایط می‌تواند پاسخگوی نیاز آبی استان باشد باز کردن طی سه روز به طور قطع به پل‌دختر نمی‌رسد ، بنابر این حداقل زمان آن را تا ۱۰ روز بیشتر کنید شاید اندکی به پل‌دختر نیز برسد مگر این شهرستان جز استان لرستان نیست.
موسوی یادآورشد: انتظار می‌رود توزیع آب سد ایوشان در لرستان عادلانه باشد و این امر مطالبه کشاورزان پل‌دختر است که امسال خشک‌سالی آنها رازمین گیر کرده است.
وی افزود: پل‌دختر فاقد صنعت است و مردم آن متمکن نیستند و تنها شغل آنها که قوت لایموت خانواده می‌باشد کشاورزی است که انتظار می‌رود مدیریت ارشد استان در این زمینه مردم پل‌دختر را دریابد.