شهرستان پلدختر بهترین گزینه جهت ایجاد ژئوپارک بین المللی می باشد
شهرستان پلدختر بهترین گزینه جهت ایجاد ژئوپارک بین المللی می باشد
کارشناس آب منطقه ای لرستان گفت: شهرستان پلدختر منطقه ای ست که به دلیل تاریخ کهن و تنوع محیط زمین شناسی، پتانسیل های فراوانی برای معرفی ژئوپارک در سطح بین المللی را دارد.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴، رضا میرزایی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: ژئوپارک در واقع منطقه ای ست که در آن یک یا چند جایگاه مهم از نظر علمی را در خود جای داده است که با این تعریف شهرستان پلدختر منطقه ای ست که به دلیل تاریخ کهن و تنوع محیط زمین شناسی، پتانسیل های فراوانی برای معرفی ژئوپارک در سطح بین المللی را دارد.

وی گفت: یکی از نقاط این شهرستان که دارای یک پدیده زمین شناسی بی همتاست، لنداسلاید بزرگ سیمره می باشد که در جنوب شهر پلدختر واقع شده است. این پدیده در حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار سال قبل در یال شمالی تاقدیس کبیرکوه اتفاق افتاده، باعث رانش طبقات سنگی به ضخامت حدود ۳۰۰ متر، طول پانزده و نیم کیلومتر و عرض ۵ کیلومتر در سطحی حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع گردیده و بزرگ ترین زمین لغزش دنیا را حادث شده است. میرزایی افزود: با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن، برای هر گردشگر داخلی و خارجی و بویژه پژوهشگران علوم زمین دارای جذبه است. هم چنین بر روی لنداسلاید بزرگ سیمره و محدوده اطراف آن آثار بسیار ارزشمند، باستانی و تاریخی و همچنین پدیده های متنوع زمین شناسی، ژئو مورفولوژی وجود دارد و در یک جمله می توان گفت که این منطقه علاوه بر داشتن امنیت و جاده دسترسی آسفالته، در واقع کلکسیونی از پدیده های مختلف زمین شناسی، ژئومورفولوژی و داشته های اکولوژیکی، باستانی و تاریخی و فرهنگی ست که در راستای توسعه صنعت توریسم می تواند مورد استفاده پژوهشگران رشته های مختلف قرار گیرد.

کارشناس آب منطقه ای لرستان گفت: ده ها آثار طبیعی، باستانی، تاریخی و فرهنگی دیگر در این ناحیه، موقعیت بسیار ممتازی برای ثبت ژئوپارک جهانی در مقایسه با سایر نقاط ایجاد نموده است که می تواند مورد توجه کارشناسان و دست اندرکاران قرارگیرد.

  • نویسنده : دکتر رضا میرزایی: