ممنوعیت کاشت محصولات کشاورزی پر مصرف آب در لرستان
ممنوعیت کاشت محصولات کشاورزی پر مصرف آب در لرستان
معاون عمرانی استانداری لرستان از ممنوعیت کاشت محصولات کشاورزی پر مصرف آب در لرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴، احمدرضا دالوند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سالیانه حدود ۱۲.۵ میلیون مترمکعب روان‌ آب از استان عبور می کند که نشان‌ دهنده نداشتن زیرساخت لازم در این زمینه بوده و اگر این مقدار روان‌آب در استان کنترل می‌شد امروز دغدغه کم آبی نداشتیم.
وی گفت: سدهای ساخته شده نتوانستند مشکل کم آبی را حل کنند و سدهایی که در حال احداث هستند مشکل اعتبار و یا تخصیص آب دارند.
دالوند تصریح کرد: مباحث فرهنگی دومین چالش در زمینه کم‌ آبی بوده که دستگاه‌ های مربوطه به همراه صداوسیما و دیگر رسانه‌ها در زمینه صرفه جویی در مصرف آب فرهنگ‌ سازی کنند و گزارشی از عملکرد اجرایی خود را در جلسات بعدی ارائه دهند.
وی تنها راه خروج از بحران کم آبی در استان را برنامه ریزی و اجرای آن در مدیریت مصرف آب بوده و جهاد کشاورزی در ارائه الگوی کشت، برای حذف محصولات پر مصرف آب کشت محصولات کم مصرف را به کشاورزان معرفی کند.
معاون عمرانی استاندار لرستان گفت: جهاد کشاورزی در مدیریت کشت محصولات از ظرفیت فرمانداران و مجموعه دستگاه قضا استفاده کند و آب منطقه‌ای استان نیز در مدیریت آب پشت سدهای ایوشان و مروک دقت بیشتری داشته باشد تا زمین‌های کشاورزی حوزه این سدها بامشکل کم‌آبی مواجه نشوند.
* خبرنگار: علی ابراهیمی