۱۰ کتاب جدید توسط نشر پراکنده منتشر شد
۱۰ کتاب جدید توسط نشر پراکنده منتشر شد
به مناسبت هفته دفاع مقدس از 10 عنوان کتاب، از تولیدات «انتشارات پراکنده»، با حضور نویسندگان، مسئولان و جمعی از خانواده‌­های شهداء، در دفتر انجمن قلم ایران شعبه خرم آباد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار گفتارما ۲۴، به مناسبت هفته دفاع مقدس از ۱۰ عنوان کتاب، از تولیدات «انتشارات پراکنده»، با حضور نویسندگان، مسئولان و جمعی از خانواده‌­های شهداء، در دفتر انجمن قلم ایران شعبه خرم آباد رونمایی شد.

محمدتقی عزیزیان مدیر مسؤول نشر پراکنده، اسامی کتب منتشر و رونمایی شده را به شرح زیر برشمرد:

«الفبای آزادگی»، بازنویسی داستانی زندگی و خاطرات سردار شهید سیدمرتضی (مصطفی) میرشاکی است که به قلم محمدتقی عزیزیان، به رشته­ تحریر در آمده است. شهید میرشاکی از شهدای شاخص قرآنی کشور و از فرهنگیان پرتلاش بوده‌­اند که علم و سنگر شهادت را دوشاش با سنگر تربیت، بر شانه کشیده‌­اند.

«شجاع نبرد»، امین کیانی از نویسندگان جوان لرستان در این اثر به بازخوانی و روایت زندگی و خاطرات امیر شهید شاهمراد نقدی پرداخته است. روایت زندگی شهید نقدی از زبان بزرگان و نام­‌های شاخص دوران دفاع مقدس نظیر شهید صیادشیرازی، سردار ایزدی و … از نکات بارز این اثر است.

 «ایستاده‌­تر از کوه»، زندگی و خاطرات سردار شهید سیدجواد میرشاکی است، این اثر به قلم محمدتقی عزیزیان و بر اساس خاطرات و شرح احوال شهید سیدجواد میرشاکی، بازنویسی شده است. نثر روان، گیرا و قلم شیوای نویسنده به ماندگاری و جذابیت این اثر کمک رسانده است.

«رسول آفتاب»، روایت داستانی طنزی است از خاطرات سردار شهید رسول نادری از شهدای شاخص و از فرماندهان دوران دفاع مقدس استان لرستان که در شمارگان ۱۰۰۰ و در قطع رقعی از سوی نشر پراکنده منتشر شده است.

«نگاره­‌های ماندگار» و «قاب­‌های آسمانی» عناوین دو آلبوم از تصاویر دفاع مقدس است که به روایت مصور خاطرات و فعالیت­‌های مردم و رزمندگان دوران دفاع مقدس پرداخته‌اند. نگاره­‌های جاودانه را مرتضی یوسفیان و قاب­‌های آسمانی را میلاد احسانی از هنرمندان دفاع مقدس لرستان جمع­ آوری و تدوین کرده‌­اند.

«مثنوی فلاخن و شمشیر» اثری است که علیرضا حکیم در آن به روایت منظوم پایداری اتابک لر در مقابل تیمور لنگ پرداخته است. این اثر در ۱۷۲ صفحه و در قطع رقعی منتشر شده و مستندات تاریخی نبرد اتابک لر و تیمور لنگ، ضمیمه­ی آن شده است.

«چهل چراغ» این اثر مجموعه‌ای نفیس است که از شاعران رباعی سرای دفاع مقدس نظیر جلیل صفربیگی، بهروز سپیدنامه، سعید حدادیان، قیصر امین‌­پور، رضا اسماعیلی، محمدتقی عزیزیان، وحید اشجع، محمدعلی ساکی و… که به انضمام وصایای شهدا به صورت خوشنویسی و چاپ گلاسه، از سوی نشر پراکنده، منتشر شده است.

 «آرزوی محمدجهان»، نوشته «مصطفی غفاری­خواه» که به زندگی و خاطرات شهید «محمدجهان مدهنی» پرداخته است. این اثر در ۱۷۸ صفحه و در قطع رقعی روانه فضای فرهنگی دفاع مقدس شده است. سردار محمدجهان مدهنی از شهدای سرافراز و از فرماندهان استان لرستان در دوران دفاع مقدس است.

 «به روایت…» عنوان مجموعه‌ای از خاطرات دفاع مقدس رزمندگان لرستانی است که به اهتمام محمدتقی عزیزیان و دکتر علی نوری، مدیر گروه ادبیات فارسی دانشگاه لرستان، تنظیم و تدوین و روانه بازار نشر شده است.

 این آثار از حمایت قرارگاه فرهنگی صاحب الامر، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس لرستان، سپاه ناحیه الیگودرز، دانشگاه لرستان و مؤسسه فرهنگی مبشر صبح، انجمن قلم ایران شعبه لرستان برخوردار بوده‌اند.

محمدتقی عزیزیان، رییس انجمن قلم ایران و مدیر مسؤول نشر پراکنده، همچنین اظهار داشت: برنامه انتشار کتب شهدا، همچنان ادامه دارد و نشر پراکنده در این راستا از نویسندگان توانمند، درخواست همکاری دارد.

* خبرنگار: علی ابراهیمی