پاییز کم‌ بارشی در لرستان داریم
پاییز کم‌ بارشی در لرستان داریم
مدیرکل هواشناسی لرستان از درگیری ۸۹ درصد سطح این استان با خشکسالی در سال زراعی گذشته خبر داد و با اشاره به تداوم خشکسالی گفت: بارش فصل پاییز در لرستان کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری گفتار ما ۲۴ به نقل از تسنیم، بهروز مرادپور در تشریح این خبر اظهار داشت: متوسط بارش در سطح لرستان تا پایان شهریور امسال ۳۶۵ میلی‌متر است که در مقایسه با آمار سال گذشته چهار درصد افزایش و در مقایسه با آمار بلندمدت ۳۶ درصد کاهش داشته‌ است.
وی با بیان اینکه فصل تابستان و بهار ۱۴۰۱ شاهد ورود چند موج گرما به جو لرستان بودیم، افزود: چند هشدار هواشناسی به‌همین دلیل مبنی بر افزایش دما و مدیریت مصرف حاصل‌های انرژی از سوی اداره‌کل هواشناسی لرستان صادر شد.
مدیرکل هواشناسی لرستان عنوان کرد: رکورد دمایی خرداد بر اساس آمار و اطلاعات در مرکز این استان پس از شش سال شکسته شد و به ۴۶٫۶ درجه رسید و همچنین رکورد دمایی لرستان امسال در پلدختر تکرار شد و به ۴۸٫۴ درجه رسید.
وی با بیان اینکه چشمه‌های فعال گردوخاک در لرستان وجود ندارد، اما تحت‌ تأثیر چشمه‌ های داخلی و خارجی در ایام مختلف سال قرار می‌گیریم، بیان کرد: در ایامی از سال تحت‌ تأثیر چشمه‌های شکل‌ گرفته بر روی صحاری کشور عراق هستیم و نیز شرق این استان تحت‌ تأثیر چشمه داخلی روی استان‌های مرکزی و اصفهان است.
مدیرکل هواشناسی لرستان تصریح کرد: ۱۱ درصد سطح این استان سال زراعی گذشته با خشکسالی نوع ضعیف، ۲۳ درصد خشکسالی نوع متوسط، ۵۴ درصد خشک‌سالی شدید و یک درصد هم خشک‌سالی بسیار شدید روبه‌رو بوده‌است.
مرادپور اظهار داشت: ایستگاه‌های ازنا، الیگودرز، بروجرد، خرم‌آباد، دلفان و دورود سال زراعی جاری در مقایسه با آمار سال زراعی گذشته دارای روند افزایشی بارش بوده‌ است.
وی افزود: در ایستگاه‌های کوهدشت، رومشکان، سلسله، چگنی و پلدختر شاهد روند کاهش بارش بوده‌ایم که این کاهش در برخی شهرها به ۳۰ درصد هم رسیده‌ است.
مدیرکل هواشناسی لرستان عنوان کرد: کل بارش سال زراعی جاری در همه شهرهای این استان در مقایسه با آمار بارش سال زراعی بلندمدت دارای روند کاهشی بوده‌ است.
وی با بیان اینکه طبق نقشه‌های دریافتی در فصل پاییز پیشِ رو شاهد کاهش مقدار بارش نسبت به دوره آماری بلندمدت خواهیم بود، بیان کرد: این امر به‌معنای تداوم خشکسالی در لرستان است.
مرادپور با اشاره به اینکه در ماه‌های مهر و آبان بارش مؤثری در سطح لرستان نخواهیم داشت، گفت: در فصل پاییز با افزایش دما مواجه خواهیم بود که این امر نسبت به بلندمدت تا یک درجه بیشتر از نرمال است.
مدیرکل هواشناسی لرستان تصریح کرد: بهبودی بارش‌های این استان با نگاه به مدل‌های اقلیمی در فصل زمستان تا حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.