کهن‌ترین کتیبه عفاف و حجاب ایران «سنگ نبشته» لرستان هست
کهن‌ترین کتیبه عفاف و حجاب ایران «سنگ نبشته» لرستان هست
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: اثر تاریخی «سنگ نبشته» به عنوان نخستین و کهن‌ترین کتیبه و منشور عفاف و حجاب ایران است.

به گزارش گفتار ما ۲۴، عطا حسن‌پور در مراسم تجلیل از بانوان اداره کل میراث فرهنگی لرستان،اظهار داشت: «سنگ نبشته» خرم‌آباد به عنوان نخستین و کهن‌ترین کتیبه و منشور عفاف و حجاب ایران و به عنوان یک اثر تاریخی گویای وجود این ارزش در بین زنان و مردان از گذشته‌های دور تاکنون است.

وی افزود: این کتیبه ارزشمند تاریخی که زمانی در دروازه شهر خرم‌آباد قرار داشته، فرهنگ و آداب و رسوم مردم و همچنین تاریخ و تمدن این دیار را فریاد می زند.

حسن‌پور با بیان اینکه سابقه حجاب و عفاف در کشور ما حتی به دوران تاریخی هخامنشیان و ساسانی می رسد،گفت: این مهم همیشه از ارزش های مردم این سرزمین بوده و امروز زنان و دختران این سرزمین باید همواره سیره و روش آن بانوی بزرگوار را سرلوحه کار و زندگی خود قرار دهند.

او بیان کرد: باید از ظرفیت‌ها و توان بانوان در حوزه های مختلف در راستای اهداف توسعه‌ای دستگاههای اجرایی استفاده شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینکه حجاب اسلامی در بین زنان و مردان این سرزمین ذاتی است، تصریح کرد: در دوران پهلوانی حتی با چوب و چماق هم نتوانستند چادر و حجاب را از زنان این سرزمین بگیرد و اکنون هم بخوبی ار این عنصر مهم دینی محافظت می شود.

در پایان این مراسم و در گرامیداشت مقام زن با اهداء لوح تقدیر و جوایزی از بانوان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تقدیر شد.