۳۰ درصد از صادرات لرستان به کشور عراق صورت می پذیرد
۳۰ درصد از صادرات لرستان به کشور عراق صورت می پذیرد
مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی لرستان با حضور فعالان اقتصادی سراسر کشور و تجار کشور عراق برگزار شد.

به گزارش گفتار ما ۲۴، فرهاد زیویار در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی لرستان با حضور فعالان اقتصادی سراسر کشور و تجار کشور عراق برگزار شد. گفت: برپایی رویداد تجاری برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی استان با حضور فعالان اقتصادی استات و بازرگانان و تجار کشور عراق فرصت مناسبی برای پیشبرد اهداف اقتصادی و تولیدی مشترک در کشور خواهد بود.

استاندار لرستان اظهار داشت: این نمایشگاه می تواند شرایط را برای توسعه روابط دوجانبه با کشور عراق بویژه در بحث اقتصادی به خوبی فراهم سازد و موجب ایجاد تحول در روابط باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت سیزدهم بر گسترش مناسبات اقتصادی با همسایگان و سایر کشورهای منطقه تاکید دارد، افزود: بی تردید ارتباط و همکاری میان کشورهای منطقه به منظور رسیدن به درک مشترک برای رسیدن به ثبات و توسعه نه تنها یک انتخاب بلکه ضرورتی قطعی و راهبردی به شمار می آید.

نماینده عالی دولت در استان لرستان بیان داشت: نظام سلطه و استکبار جهانی هیچ گاه خواهان برقراری ارتباط دوستانه و موثر میان کشورهای منطقه نبوده و با نگاهی به تاریخ می توان دریافت، ایجاد گسست میان این کشورها همواره در برنامه های غرب وجود داشته است.

زیویار یادآور شد: برگزاری نمایشگاه ها و نشست با فعالان اقتصادی کشورهای همسایه از علاقه متقابل طرفین برای توسعه و ایجاد ثبات است که امیدواریم این مهم به خوبی حاصل شود.

وی تصریح کرد: ایران و عراق به عنوان کشورهای تاثیرگذار منطقه، ظرفیت های خدادادی بالفعل و بالقوه بسیاری دارند که می تواند بستر مناسبی برای سرمایه گذاری و تجارت با ثبات فراهم سازد.

استاندار لرستان با بیان اینکه جمهوری اسلامی همواره بر حفظ روابط اقتصادی با همسایگان و کشورهای منطقه تاکید دارد، اظهار کرد: حدود ۳۰ درصد از صادرات لرستان به کشور عراق صورت می پذیرد و انتظار می رود این نمایشگاه زمینه ساز افزایش صادرات بویژه در بخش های پتروشیمی، کشاورزی، صنایع غذایی، صنعت ساختمان، تولیدات دارویی انسانی و دامی و سایر محصولات باشد.

زیویار خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم، مناسبات با کشورهای منطقه گسترش بیشتری پیدا کرده که افزایش مراودات تجاری، برگزاری کمیسیون های مشترک، دیدارها و دیگر گزینه های ارتباط دوسویه ماحصل تلاش های دولت محسوب می شود.

وی افزود: حمل و نقل هوایی و ترانزیت کالا میان کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایگان حوزه دریای خزر یکی دیگر از راهبردهای اقتصادی کشور است که این ظرفیت در آینده نزدیک فراهم می شود و نقش بسزایی در صادرات و واردات کالا خواهد داشت.