۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود/ رضا میرزایی
۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود/ رضا میرزایی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گفتار ما، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان در مراسم عملیات اجرای سد آبسرده بروجرد گفت: موضوع آب یکی از چالش ها بوده و این موضوع کمبود آب، بحث جدیدی نیست بلکه کم آبی یکی از ویژگی های کشور ماست و به غیر از باریکه دریای خزر، تمام مساحت […]

photo_2017-02-08_01-56-20به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گفتار ما، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان در مراسم عملیات اجرای سد آبسرده بروجرد گفت: موضوع آب یکی از چالش ها بوده و این موضوع کمبود آب، بحث جدیدی نیست بلکه کم آبی یکی از ویژگی های کشور ماست و به غیر از باریکه دریای خزر، تمام مساحت سرزمین ما بر روی کمربند خشک دنیا قرار دارد و با توجه به آب و هوای گرم و خشک و مصرف زیادی آب، توسعه شهرنشینی و مصرف بی اندازه در بخش کشاورزی سبب کاهش سطح آبها شده است.

رضا میرزایی اضافه کرد: متاسفانه با توجه به بررسی پدیده های اقلیمی حکایت از آن دارد که وضعیت منابع آبی کشور بدتر می شود و در صورت ادامه این روند نمی توان چشم انداز خوبی را برای آینده متصور بود.

 به گفته وی با توجه به همه این شرایط اولویت اول به آب شرب اختصاص داده شده و البته با تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی می توان بین ۴۰ تا ۶۰ درصد در بخش کشاورزی صرفه جویی کرد و این موضوع در حالی است که در کشور و استان ما بیش از ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شودکه این رقم در میانگین جهانی ۷۰ درصد است.

میرزایی اظهار داشت: مهمترین اولویت ما در سال جاری تکمیل طرح های نیمه تمام با اولویت طرح های اقتصاد مقاومتی است و با توجه به این که طرح های مطالعاتی برای مردم قابل لمس نیست اما این طرح ها پایه طرح های اجرایی آینده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان با اشاره به این که بروجرد دومین شهر استان لرستان است افزود: در سال ۸۱ طرح آبرسانی آغاز شد و از ۲۲ حلقه چاه، تعداد هشت حلقه تجهیز و وارد مدار شدند و هم اکنون چهار حلقه تجهیز شده اماده ورود به مدار است و چاه های قدیمی به دلیل کاهش منابع آبی و آلودگی ها و زلزله از مدار خارج شدند.

 به گفته وی این چاه ها مشکل آب بروجرد را حل نکرد و احداث سد در این شهر در دستور کار قرار گرفت و این سد از نوع سنگ ریزه به ارتفاع ۸۴ متر، طول تاج ۴۵۷ متر و با ۶۱ میلیون متر مکعب آب در حال ساخت است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان تصریح کرد: تا کنون این سد ۲۹ درصد پیشرفت داشته و قرار است با این شرکت جدید پروژه در مدت کمتر از سه سال تکمیل شود و تامین آب در بروجرد که ۲۶ میلیون متر مکعب از طریق سد آبسرده انجام شود.

وی بیان کرد: سالانه باید برای تکمیل این پروژه ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شود.